Prezes Pachciarz o Zintegrowanym Informatorze Pacjenta

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 lipca 2013 15:08

Od poniedziałku (1 lipca) ruszył Zintegrowany Informator Pacjenta - ogólnopolski serwis, dzięki któremu pacjent będzie miał dostęp do informacji o udzielonych mu świadczeniach zdrowotnych i ich kosztach sfinansowanych przez NFZ od 2008 r.

Prezes Pachciarz o Zintegrowanym Informatorze Pacjenta

Jak powiedziała w poniedziałek (1 lipca) w Łodzi na spotkaniu z mediami prezes NFZ Agnieszka Pachciarz, system był testowany wcześniej we wszystkich województwach i szefowa Funduszu jest przekonana, że będzie on działał bez problemów. Zwróciła też uwagę, że to drugi po eWUŚ etap informatyzacji polskiego systemu ochrony zdrowia, realizowanej przez NFZ.

- Oprócz tego, że chcemy ułatwić życie pacjentom, realizujemy również swój obowiązek ustawowy, tj. informowanie pacjentów o udzielonych im świadczeniach i kosztach - przypomniała. Zwróciła uwagę, że do tej pory takie informacje można było uzyskać w Funduszu jedynie "w wersji papierowej". Obecnie każdy pacjent może je otrzymać nie wychodząc z domu, a jedynie zakładając konto ZIP.

Pachciarz zachęcała do korzystania z ZIP: dzięki systemowi m.in. można sprawdzić gdzie się leczyliśmy i ile za to zapłacił NFZ od 2008 r., gdzie i kiedy wykupiliśmy refundowaną receptę i ile Fundusz dopłacił do leku lub gdzie się leczyć bezpłatnie. Można także znaleźć informację na jakim etapie realizacji jest złożony w NFZ wniosek do sanatorium, kiedy i gdzie korzystaliśmy z leczenia uzdrowiskowego. Jak mówiła Pachciarz, w tym systemie sprawdzimy również, czy mamy prawo do świadczeń zdrowotnych. Pacjenci zyskają też dostęp do wyszukiwarki przychodni i lekarzy mających kontrakty z NFZ. Dodała, że dostęp do systemu jest bezpłatny.

Zwróciła również uwagę, że ZIP powstawał we współpracy z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych, co ma gwarantować wszystkim użytkownikom bezpieczeństwo. Pacjent będzie identyfikowany za pomocą specjalnego numeru i hasła, które otrzyma w NFZ. Po zalogowaniu system poprosi go o zmianę tych danych. Według Pachciarz dane w ZIP nie będą zawierały informacji mogących zidentyfikować pacjenta.

Pachciarz podkreśliła, że obecnie z systemu mogą korzystać osoby ubezpieczone, nieubezpieczone uprawnione do świadczeń, nieubezpieczone, ale mające prawo do świadczeń w przeszłości oraz osoby ubezpieczające się dobrowolnie. Wszystkie muszą mieć jednak ukończone 18 lat.

Portal ma być rozbudowywany. Znajdą się na nim także m.in. informacje o programach profilaktycznych i leczeniu za granicą.

Od 1 stycznia działa system elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców (eWUŚ). Pacjenci przychodzący do placówek ochrony zdrowia nie muszą już mieć przy sobie dokumentów potwierdzających ubezpieczenie. Pracownicy rejestracji mogą sprawdzać ich uprawnienia online w systemie eWUŚ na podstawie numeru PESEL. Dotyczy to gabinetów lekarskich, przychodni i szpitali, które mają podpisane umowy z NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum