×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Prezes NFZ: trwają prace nad wprowadzeniem nowych funkcjonalności ZIP

Autor: PAP/Rynek Zdrowia17 października 2013 14:43

Zintegrowany Informator Pacjenta pozwala wykryć nieprawidłowości w dokumentacji, m.in. pacjenci dowiadują się, że byli hospitalizowani i poddani zabiegom, których w rzeczywistości nie było; poradnie wykazują świadczenia związane z ciążą kilka miesięcy po porodzie. Ale nieprawidłowości wykrytych przez ZIP nie ma wiele - przyznaje Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ.

Prezes NFZ: trwają prace nad wprowadzeniem nowych funkcjonalności ZIP
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Po trzech miesiącach funkcjonowania ZIP dostęp do niego posiada już 405 tys. osób.

NFZ planuje wprowadzenie nowych funkcjonalności tego portalu, takich jak np. umożliwienie rodzicom dostępu do kont z danymi ich dzieci.

- Obecnie trwają prace nad metodologią ankiet dla pacjentów. Chcemy wyodrębnić grupy pacjentów i świadczeniodawców, które będą dodatkowo badane. Chodzi np. o umożliwienie pacjentowi oceny świadczeniodawcy po opuszczeniu szpitala. Przed wdrożeniem ankiet w ZIP konieczny będzie pilotaż - powiedziała Polskiej Agencji Prasowej prezes NFZ.

Agnieszka Pachciarz przyznaje, że na razie przy użyciu ZIP nie wykryto wielu nieprawidłowości.

- Nie jest to duża skala, w niektórych województwach kilka, w innych maksymalnie kilkadziesiąt przypadków. Nie jest to zresztą priorytetowy cel informatora - podkreśla prezes.

Dodaje: - Często pacjenci kierują do nas pytania lub prośby o wyjaśnienia w sprawie świadczeń widniejących w ZIP. Oczywiście ujawniane są nieprawidłowości - zdarza się, że pacjent jest przekonany, że wizyta u lekarza była prywatna, a okazuje się, że jednak NFZ też za nią zapłacił. Niektórzy pacjenci dowiadują się, że byli hospitalizowani i poddani zabiegom, których w rzeczywistości nie było, gdyż korzystali najwyżej z badań diagnostycznych w poradni przyszpitalnej. Bywa, że pacjentki dowiadują się, iż kilka miesięcy po porodzie otrzymywały świadczenia związane z ciążą.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze