Prezes NFZ: dostęp do ZIP ma już przeszło 23 tys. osób

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2013 13:54

Oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia w pierwszych ośmiu dniach funkcjonowania Zintegrowanego Informatora Pacjenta wydały ponad 23 tys. osób dane umożliwiające logowanie do ZIP - poinformowała we wtorek (9 lipca) prezes NFZ Agnieszka Pachciarz.

Prezes NFZ: dostęp do ZIP ma już przeszło 23 tys. osób

Najwięcej danych umożliwiających logowanie do ZIP wydano w województwach: opolskim, śląskim, kujawsko-pomorskim i małopolskim. 

Podczas wtorkowej konferencji prasowej w NFZ Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Wojciech Wiewiórowski zapewnił, że dane przechowywane na serwerze ZIP są bezpieczne - nie ma tam danych osobowych pacjentów, tj. imienia, nazwiska, adresu i numeru PESEL. 

Dzięki ZIP pacjenci zyskali m.in. dostęp do historii swojego leczenia. Mogą sprawdzić przez internet, z jakich świadczeń korzystali, gdzie były udzielane i jaki był ich koszt. 

ZIP to kolejny etap wprowadzania dostępu online do danych pacjentów. Od 1 stycznia działa system elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców (eWUŚ). Pacjenci przychodzący do placówek ochrony zdrowia nie muszą przynosić dokumentów potwierdzających ubezpieczenie. Pracownicy rejestracji mogą sprawdzać ich uprawnienia online w systemie eWUŚ na podstawie numeru PESEL. Dotyczy to gabinetów lekarskich, przychodni i szpitali, które mają podpisane umowy z NFZ. Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum