Powstał program dla głuchych i niedosłyszących kierowców

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 kwietnia 2016 08:58

Oferujący alternatywne usługi przewozowe Uber uruchomił w środę (13 kwietnia) w siedmiu miastach w Polsce program skierowany do głuchych i niedosłyszących kierowców. W projekcie bierze też udział firma Migam oraz Fundacja Integracja.

Powstał program dla głuchych i niedosłyszących kierowców. Fot. PTWP

W środę wprowadzono w aplikacji koncernu serię aktualizacji, które mają pomóc m.in. w omijaniu trudności w szybkim i sprawnym porozumiewaniu się z pasażerami, a także w poprawie funkcjonalność systemu, dostosowując go do potrzeb osób niesłyszących.

- Wśród nowych funkcji pojawią się m.in. wizualne powiadomienia o nowych zleceniach, zamiana telefonicznego kontaktu z niesłyszącym kierowcą na wiadomość tekstową, powiadomienia zachęcające użytkowników do dokładnego określenia celu przejazdu przy zamawianiu kursu, czy automatyczne powiadomienia dla użytkowników o przejeździe z głuchym kierowcą jeszcze przed rozpoczęciem kursu, aby partnerzy nie musieli informować o tym w wiadomości tekstowej - podkreśla Uber w przesłanym PAP Technologie komunikacie.

- Sytuacja osób z niepełnosprawnością na rynku pracy jest trudna - obecnie aktywnych zawodowo jest tylko 26,2 proc. osób z niepełnosprawnością w wieku produkcyjnym. Według raportu o tożsamości zawodowej osób głuchych i ich problemach na rynku pracy, aż 82 proc. osób niesłyszących w Polsce aktualnie nie ma pracy, a 33 proc. z nich nigdy nie pracowało. To bardzo ważne, aby uświadomić osobom głuchym oraz innym osobom z niepełnosprawnością, że technologia pozwala im być aktywnym zawodowo i niweluje trudności, które kiedyś wydawały się być nie do przeskoczenia - podkreśla przedstawiciel Fundacji Integracja Piotr Pawłowski.

Uber zwraca uwagę, że dzięki udziałowi firmy Migam będzie mógł dotrzeć do osób niesłyszących zainteresowanych współpracą z koncernem. Iwona Cichosz z Migam.org, która jest tłumaczem języka migowego, zwraca uwagę, że osoby głuche i niedosłyszące są dobrymi i bezpiecznymi kierowcami między innymi dlatego, że mają lepiej rozwinięty zmysł wzroku.

- Dzięki temu są świetnymi obserwatorami i zwracają uwagę na to, co dzieje się na drodze. Potwierdzają to między innymi badania przeprowadzone w Finlandii, z których wynika, że głusi kierowcy uczestniczyli w mniejszej liczbie wypadków niż osoby pełnosprawne - dodaje Cichosz.

W Polsce Uber oferuje swoje usługi w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Wrocławiu i Poznaniu

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum