×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Powstaje aplikacja mobilna dla studentów kierunków medycznych. Ma ułatwić naukę praktyczną

Autor: Marianna Lach • Źródło: Rynek Zdrowia25 marca 2023 18:00

Powstaje aplikacja mobilna dla studentów kierunków medycznych. To narzędzie, które ma ułatwić praktyczną naukę studentom pielęgniarstwa, położnictwa, fizjoterapii i kierunków lekarskich.

Powstaje aplikacja mobilna dla studentów kierunków medycznych. Ma ułatwić naukę praktyczną
Studenci kierunków medycznych z Lublina będą mieli do dyspozycji prototyp aplikacji. Fot. Shutterstock
  • Aplikacja powstaje w ramach międzynarodowego projektu 4D „Uwarunkowania wprowadzenia technologii mobilnych do edukacji praktycznej”
  • W projekcie, oprócz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, uczestniczą uniwersytety z Hiszpanii i Niemiec
  • Jest już gotowy prototyp aplikacji. Jego powstanie poprzedziły badania i konsultacje

Aplikacja dla studentów kierunków medycznych

– Jest już gotowy prototyp aplikacji. Jego powstanie poprzedziły badania i konsultacje – mówiła na antenie Radia Lublin prof. Beata Dobrowolska, kierowniczka Katedry Rozwoju Pielęgniarstwa Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i liderka polskiej części projektu. Liderem projektu jest hiszpański uniwersytet, kolejnym partnerem uniwersytet w Essen. Te trzy placówki mają stworzyć, wdrożyć i przetestować aplikację.

Aplikacja ma ułatwić m.in. organizowanie rozkładu zajęć praktycznych. W samym Lublinie kształci się coraz więcej przyszłych pielęgniarek, położnych, fizjoterapeutów, lekarzy. Zajęcia praktyczne realizują w szpitalach. Ich grafik ciężko jest ułożyć.

– Ta aplikacja ma pomóc w organizacji, w przyjazny sposób powitać studentów w placówce klinicznej, pomóc im się zorientować i odnaleźć, ale jednocześnie być narzędziem pomocnym w edukacji - zdradziła prof. Dobrowolska. Na antenie Radia Lublin w związku z tym tematem  gościł również pielęgniarz Michał Machul, realizujący sporą część zadań w ramach projektu. Jak stwierdził, praktycy pielęgniarstwa też zauważają potrzebę używania technologii mobilnych w pracy. Przez pierwszy rok realizacji  projektu przeprowadzone zostały badania w grupach fokusowych, aby poznać potrzeby użytkowników. Zbadano je wśród pań oddziałowych, kierowników szpitali, studentów czy kierowników kształcenia.

– Chcemy, aby student miał więcej czasu na kontakt z pacjentem, ale jednocześnie, żeby miał podręczny zestaw materiałów, które pomogą mu w znalezieniu szybkich odpowiedzi w trakcie diagnostyki czy pielęgnacji - wyjaśniała prof. Dobrowolska.

Zamiast szukać o doktora Google

Aplikacja ma dawać studentom również część praktycznej wiedzy, której nie mają w danym momencie.

- Miałem pacjentów po zatruciu narkotykami, po próbach samobójczych. Potrzebuję pewnych informacji, do których nie zostałem przygotowany – opowiadał Michał Machul. – Często kończy się to na tym, że szukamy tego w Google albo bazach medycznych. Super, gdyby wszystkie te informacje były zgromadzone w jednym miejscu, również wytyczne dotyczące leczenia ran wyjaśnia Michał Machul. Aplikacja ma również umożliwić sprawny kontakt z pracownikami i personelem medycznym szpitala. 

15 marca na Uniwrsytecie w Lublinie w ramach Międzynarodowego Tygodnia Wydziału Nauk o Zdrowiu UML odbyło się Międzynarodowe Spotkanie Grupy Projektowej upowszechniające wyniki Projektu 4D (Determinants, Design, Digitalization, Dissemination) in Digitalization of Learning in Practice Placement – Multiplier Event.




 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum