Portugalia: rusza ogólnokrajowy system zdalnych konsultacji lekarskich

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 grudnia 2020 17:02

Rząd Portugalii wraz z nasileniem się w kraju zakażeń koronawirusem ogłosił uruchomienie systemu wizyt lekarskich za pośrednictwem internetu. Zdalne konsultacje z medykami będą prowadzone w budynkach gmin.

Portugalia: rusza ogólnokrajowy system zdalnych konsultacji lekarskich
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Jak poinformował w środę sekretarz stanu ds. zdrowia Diogo Serras Lopes, w najbliższych tygodniach w całym kraju otwierane będą miniplacówki medyczne, gdzie obywatele będą mogli w sposób zdalny skontaktować się z lekarzem. Tego rodzaju konsultacje medyczne mają odciążyć zatłoczone w ostatnich miesiącach placówki służby zdrowia w Portugalii.

We wtorek Serras Lopes zainaugurował jeden z ośmiu pierwszych zdalnych punktów medycznych działających w budynku gminy. Uroczystość odbyła się w miejscowości Brito, na północy kraju.

Według ministerstwa zdrowia do Nowego Roku w Portugalii może już działać kilkanaście punktów umożliwiających konsultacje medyczne w sposób zdalny. Resort sprecyzował, że tego rodzaju system planowany był już w 2019 roku, czyli przed nadejściem pandemii. Miał być rozwijany szczególnie w gminach znacząco oddalonych od szpitali.

Z szacunków resortu zdrowia wynika, że w efekcie Covid-19 pomiędzy styczniem a listopadem przeprowadzono w Portugalii o 152 tys. mniej operacji oraz o 1,5 mln mniej wizyt lekarskich w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 roku.

Jedne z największych opóźnień notowane są w placówkach medycznych w Lizbonie. W stołecznych szpitalach średni czas oczekiwania na operację wynosi obecnie sześć miesięcy.

Od listopada zatłoczone portugalskie szpitale publiczne kierują do prywatnych klinik pacjentów chorych na Covid-19. Ministerstwo zdrowia za czterodniowe leczenie pacjenta w stanie ciężkim z koronawirusem płaci prywatnej placówce służby zdrowia ponad 8 tys. euro.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum