Ponad 70 proc. placówek jest gotowa na EDM, ale część jej nie wdraża. Ekspert tłumaczy, w czym problem

Autor: Szymon Bijak • Źródło: Rynek Zdrowia23 listopada 2022 19:00

Czy polski system e-usług jest dojrzały? - Dojrzałość to nie tylko systemy informatyczne, bo technicznie my wszyscy jesteśmy gotowi. Istotne jest zbudowanie tej świadomości. Wytłumaczenie naszym użytkownikom, dlaczego to powinno nastąpić — wyjaśniał Rafał Dunal, pełnomocnik zarządu Grupa Konsultant IT, prezes CloudiMed i wiceprezes zarządu Polskiej Izby Informatyki Medycznej.

Ponad 70 proc. placówek jest gotowa na EDM, ale część jej nie wdraża. Ekspert tłumaczy, w czym problem
Ponad 70 proc. placówek jest gotowa na EDM. "Procent wykonywania tych czynności jest znacznie mniejszy" Fot. AdobeStock

 

Ponad 70 proc. placówek jest gotowa na EDM. "Procent wykonywania tych czynności jest znacznie mniejszy"

— Ostatnio przez CeZ opublikowany został raport, w którym stwierdzono, że 70 czy 80 proc. podmiotów ma narzędzia do generowania elektronicznej dokumentacji medycznej, raportowania zdarzeń medycznych. Natomiast procent wykonywania tych czynności jest znacznie mniejszy. Ta dojrzałość to nie tylko systemy informatyczne, bo technicznie my wszyscy jesteśmy gotowi. Istotne jest zbudowanie tej świadomości. Wytłumaczenie naszym użytkownikom, dlaczego to powinno nastąpić — mówił Rafał Dunal, pełnomocnik zarządu Grupa Konsultant IT, prezes CloudiMed i wiceprezes zarządu Polskiej Izby Informatyki Medycznej, podczas sesji dotyczącej e-zdrowia w ramach XVIII Forum Rynku Zdrowia.

- Tutaj jest jeszcze bardzo dużo do wykonania. Wówczas będzie można powiedzieć, że jesteśmy dojrzali, nie tylko pod względem technologii, ale również o gotowości rynku do konsumpcji tego, co my dostarczamy.- dodał Dunal, odpowiadając na pytanie, czy rynek e-uslug w naszym kraju jest dojrzały. 

Prezes CloudiMed zaznaczył, w trakcie dyskusji, że dość dużym problemem — w tym zakresie — są finanse. Brakuje bowiem środków na szkolenia dla pracowników z systemów medycznych.

Rafał Dunal, pełnomocnik zarządu Grupa Konsultant IT, prezes CloudiMed i wiceprezes zarządu Polskiej Izby Informatyki Medycznej. Fot. PTWP
Rafał Dunal, pełnomocnik zarządu Grupa Konsultant IT, prezes CloudiMed i wiceprezes zarządu Polskiej Izby Informatyki Medycznej. Fot. PTWP

Informatyzacja musi kosztować

Rafał Dunal podkreślał, że kluczowa — w aspekcie e-zdrowia — jest podstawowa wiedza użytkowników, którzy korzystają z systemów opracowanych przez grupy informatyczne. 

— Ministerstwo Zdrowia, CeZ poprzez szkolenia na uniwersytetach powinno uczyć podstaw, czyli tłumaczyć, jakie dane są gromadzone i po co są gromadzone — wyjaśnił. 

Wiceprezes zarządu Polskiej Izby Informatyki Medycznej apelował także o zwiększenie nakładów na rozwój systemów informatycznych. 

— Nie dotacja od przypadku do przypadku, tylko stałe finansowanie informatyki szpitalnej czy poradnianej — dodał Rafał Dunal w trakcie tegorocznego Forum Rynku Zdrowia. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum