Pomorskie: lekarze wystawili 1,485 mln e-zwolnień przez rok

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 grudnia 2019 18:28

Od początku grudnia ub.r. do końca listopada b.r. pomorscy lekarze wystawali 1,485 mln zwolnień elektronicznych. W listopadzie b.r. w Pomorskiem papierowe zwolnienia to tylko 0,02 proc całości wystawionych zwolnień - poinformował w środę (18 grudnia) regionalny rzecznik prasowy ZUS Krzysztof Cieszyński.

Pomorskie: lekarze wystawili 1,485 mln e-zwolnień przez rok
Fot. Fotolia

Jak poinformował rzecznik, obowiązek wystawiania zwolnień lekarskich w formie elektronicznej wprowadzono od 1 grudnia ubiegłego roku. Mimo to lekarze nadal mogą, w wyjątkowych sytuacjach losowych, wystawiać papierowe zwolnienia na wcześniej wydrukowanym z systemu formularzu, np. gdy nie mają dostępu do internetu lub gdy zabraknie prądu. Na wprowadzenie takiego wydruku do systemu informatycznego ZUS mają trzy dni.

Dodał, że lekarze mogą upoważnić do wystawiania elektronicznych zwolnień w swoim imieniu tzw. asystentów medycznych, którym może być każdy, kto wykonuje zawód medyczny lub czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych, np. pielęgniarka, ratownik medyczny czy sekretarka medyczna. Takie upoważnienie, udzielone przez lekarza asystentowi ważne jest przez rok, a lekarz w każdej chwili może wycofać upoważnienie dla danego asystenta.

Marcin Szywała (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum