Polski e-stetoskop w finale prestiżowego konkursu Design Europe Awards

Autor: oprac. WOK • Źródło: Rynek Zdrowia09 listopada 2021 16:06

Elektroniczny stetoskop StethoMe, stosowany m.in. w pilotażowym programie Domowej Opieki Medycznej (DOM) został finalistą prestiżowego konkursu Design Europe Awards.

Elektroniczny stetoskop StethoMe wykrywa nieprawidłowości w płucach FOT. Materiały prasowe
  • E-stetoskop StethoMe został zaprojektowany przez Michała Bonikowskiego, światowej sławy projektanta z Warszawy
  • Jego projekt e-stetoskopu znalazł się w gronie finalistów prestiżowego konkursu Design Europe Awards organizowanego przez EUIPO
  • Pierwsze badania z użyciem e-stetoskopu w ramach programu DOM polscy pacjenci zaczęli wykonywać 30 czerwca br.

Produkt, który może ratować ludzkie życie

Cyfrowy stetoskop wykrywa nieprawidłowości w płucach przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. StethoMe jest produktem polskiej firmy. Jak doszło do jego powstania i współpracy medycznego start-upu z ze znanym projektantem Michałem Bonikowskim?

- Co do mojego udziału w tym projekcie, to sprawa jest bardzo prozaiczna, otóż w czasie, w którym pomysłodawcy postanowili ten projekt zrealizować, nasze biura znajdowały się w odległości kilku metrów od siebie. Znaliśmy dobrze swoje kompetencje i ta współpraca była naturalną konsekwencją tej znajomości - powiedział w rozmowie z "Polska Times" Michał Bonikowski.

- Świadomość tego, że tworzy się produkt, który może ratować ludzkie życie, wytwarza trudne do opisania połączenie emocjonalne - dodał.

E-stetoskop StethoMe znalazł się w gronie finalistów prestiżowego konkursu Design Europe Awards. Konkurs ten organizuje Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), aby wyrazić uznanie dla wzorów chronionych jako zarejestrowane wzory wspólnotowe (ZWW) oraz czołowych postaci z dziedziny wzornictwa przemysłowego.

Tak e-stetoskop jest wykorzystywany na platformie DOM

Przypomnijmy, że elektroniczne stetoskopy są wykorzystywane, między innymi w ramach teleporady z zastosowaniem platformy Domowa Opieka Medyczna (DOM). Pierwsze badania z użyciem e-stetoskopu  polscy pacjenci zaczęli wykonywać 30 czerwca br.

- Pacjent ma e-stetoskop w domu. Urządzenie przekształca dźwięk akustyczny na sygnały elektroniczne. Są one digitalizowane i przesyłane do komputera lekarza. W ramach pilotażu do 30 placówek POZ trafiło 1000 e-stetoskopów. Do 2 sierpnia na platformę DOM pacjenci przekazali blisko 2000 badań - informowało nas Ministerstwo Zdrowia.

Wystarczy, że w czasie teleporady lekarz powie pacjentowi, gdzie dokładnie ma przyłożyć słuchawkę stetoskopu, a urządzenie precyzyjnie przeanalizuje dźwięki z jego klatki piersiowej. Odsłuch z badania płuc chorego zostanie przesłany do lekarza.

- W przypadku wątpliwości, co do jakości realizowanego świadczenia, lekarz może zadecydować o zmianie formy dalszej diagnostyki i leczenia pacjenta - podaje resort zdrowia na swojej stronie.

Czytaj też:

E-stetoskop. Lekarze na odległość osłuchują już 281 pacjentów. Pilotaż trwa do listopada

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum