×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Polska sztuczna inteligencja wesprze radiologów. Ponad 17 mln zł od NCBR na rozwój RADi - asystenta AI radiologa

Autor: Tekst zewnętrzny • Źródło: Artykuł dostarczony przez Pixel Technology Sp. z o. o.21 marca 2022 12:49

Świętujący w tym roku 30-lecie istnienia Pixel Technology sp. z o.o. będzie rozwijać projekt o przełomowych możliwościach. RADi to asystent radiologa, bazujący na sztucznej inteligencji. RADi pozwoli zredukować czas opisów badań, przy jednoczesnym podniesieniu precyzji opisów. Budżet całego projektu wynosi prawie 24 mln zł.

Polska sztuczna inteligencja wesprze radiologów. Ponad 17 mln zł od NCBR na rozwój RADi - asystenta AI radiologa
Polska sztuczna inteligencja wesprze radiologów. Ponad 17 mln zł od NCBR na rozwój RADi - asystenta AI radiologa Fot. Canva

Pixel Technology od ponad 5 lat tworzy rozwiązania AI. Niektóre z nich jak np. CovidAI zostały już wdrożone w szpitalach i dostarczają lekarzom szeregu funkcjonalności. RADi to kolejny projekt firmy, w wyniku którego możliwe będzie generowanie elementów strukturalnych opisów badań na podstawie danych obrazowych z rezonansu magnetycznego i tomografu komputerowego.

RADi to kopalnia danych medycznych

Wspieranie radiologa w trakcie opisu poprzez wskazywanie badań obrazowo podobnych to główna funkcja systemu. W przypadku gdy lekarz będzie mieć wątpliwości lub problem z rozpoznaniem danej zmiany patologicznej, to rozwiązanie pozwoli mu w prosty i szybki sposób wyszukać obrazy podobne, które pomogą mu postawić trafną diagnozę. System będzie również w stanie automatycznie generować część opisu, który będzie zawierał informację dotyczącą rodzaju zmiany, lokalizacji oraz wielkości znalezionej patologii. RADi pozwala na analizę porównawczą aktualnego badania z historycznymi, pokazującą postęp choroby przez ocenę nowych patologii i ich objętości oraz podstawowych parametrów mózgu, serca, płuc, objętości segmentów ww. organów.

- Od kiedy podjęliśmy wysiłek dywersyfikacji naszej działalności polegający na rozszerzeniu asortymentu o produkty wysoce innowacyjne, wjechaliśmy na zupełnie nowe tory jako firma. Obecnie główny wysiłek wkładamy w rozwój oprogramowania bazującego na sztucznej inteligencji (AI). Nasz zespół cały czas się rozrasta. Do projektu RADi poszukujemy do współpracy lekarzy: radiologów, neurologów, kardiologów i pulmonologów - komentuje Jakub Musiałek, prezes Pixel Technology.

AI z korzyścią nie tylko dla lekarzy

Głównym problemem sektora zdrowia są braki kadrowe. W radiologii jest to szczególnie widoczne, ponieważ bardzo szybko zwiększa się liczba aparatów służących do diagnostyki obrazowej oraz wzrasta liczba badań obrazowych. Zmieniają się również standardy medyczne, które coraz częściej wymuszają dodatkowe badania.

Sztuczna inteligencja ma przede wszystkim wspierać pracę lekarzy radiologów, ale długofalowo z rozwiązań AI skorzystają też inni specjaliści. Wsparcie pracy lekarza przełoży się na poprawę funkcjonowania placówek medycznych np. dzięki przyspieszeniu diagnostyki pacjentów. Finalnie zawsze chodzi o poprawę jakości leczenia pacjentów.

Sztucznej inteligencji nie należy się obawiać

O ile jeszcze kilka lat temu sztuczna inteligencja w medycynie była melodią przyszłości, to obecnie staje się technologią, którą lekarze chcą stosować w praktyce, ponieważ stanowi wsparcie dla ich pracy. Według raportu Amerykańskiego Kolegium Radiologów (American College of Radiology), obecnie co trzeci radiolog wykorzystuje algorytmy AI w swojej pracy. Jak pokazuje rzeczywistość, również w Polsce możemy spodziewać się podobnej sytuacji za niedługi czas. W tym wyścigu innowacji na pewno zyskają Ci, którzy pierwsi zdecydują się przetrzeć szlaki, implementując u siebie takie rozwiązania jak np. RADi.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum