Badania krwi. Diagnozę z morfologii poda polska aplikacja. Nowy system już dostępny w sieci

Autor: oprac. IB • Źródło: mat.pras., Rynek Zdrowia28 czerwca 2022 18:30

Samodzielna interpretacja wyników badania krwi nie jest prosta. Z pomocą przychodzi aplikacja BloodLab, pionierski system opracowany w Polsce do analizy wyników badań laboratoryjnych.  Korzystanie z niej może skrócić proces diagnostyczny, bo pacjent nie będzie błądził w systemie - mówi prof. Grzegorz Basak.

Badania krwi. Diagnozę z morfologii poda polska aplikacja. Nowy system już dostępny w sieci
Samodzielna interpretacja wyników badania krwi nie jest prosta. Pomoże aplikacja Fot. Shutterstock
 • Zespół polskich lekarzy specjalistów oraz programistów opracował aplikację BloodLab, pionierski system, który automatycznie, algorytmicznie i kompleksowo analizuje wyniki badań laboratoryjnych
 • Link do aplikacji dostępny jest na stronie kampanii edukacyjnej „Odpowiedź masz we krwi” - www.omwk.pl
 • Aplikacja jest szczególnie pomocna dla osób, które wykonują badania profilaktyczne na własną rękę i w związku z wynikami odbiegającymi od normy poszukują wsparcia w ich interpretacji i wyborze lekarza właściwej specjalności do dalszej diagnostyki
 • System nie zastępuje konsultacji lekarskiej, natomiast ułatwia proces diagnostyczny i może skracać drogę od otrzymania wyników do wyboru właściwego specjalisty
 • W konsekwencji przełoży się to na skrócenie procesu diagnostycznego, ponieważ pacjent nie będzie błądził w systemie - wskazuje prof. Grzegorz Basak
 • Mamy nadzieję, że dostarczanie pacjentom rzetelnych informacji wspomagających interpretację wyników będzie zachętą do częstszego i regularnego wykonywania badań morfologii krwi obwodowej - dodaje

Samodzielna interpretacja wyników morfologii? Potrzebujemy wsparcia

Próbując samodzielnie zinterpretować wyniki badania krwi sprawdzamy przede wszystkim, czy otrzymane wyniki mieszczą się w normach referencyjnych. Jeśli widzimy nieprawidłowość, szukamy w internecie, co może oznaczać takie odchylenie. Uzyskanie indywidualnej i spersonalizowanej interpretacji wyników badań laboratoryjnych umożliwia aplikacja BloodLab. Link do niej dostępny jest na stronie kampanii edukacyjnej „Odpowiedź masz we krwi” - www.omwk.pl.

Bloodlab jest pionierskim systemem, który automatycznie, algorytmicznie i kompleksowo analizuje wyniki badań laboratoryjnych. Rozwiązanie zostało stworzone w Polsce przez zespół lekarzy specjalistów oraz programistów i analizuje odchylenia parametrów, biorąc przy tym pod uwagę płeć oraz wiek badanej osoby. Aplikacja jest szczególnie pomocna dla osób, które wykonują badania profilaktyczne na własną rękę i w związku z wynikami odbiegającymi od normy poszukują wsparcia w ich interpretacji i wyborze lekarza właściwej specjalności do dalszej diagnostyki.

Bloodlab. Jak to działa?

Należy przesyłać wyniki swoich badań - można załączyć plik z wynikami (pobrany z laboratorium albo skan czy zdjęcie) lub wpisać wartości. System przeanalizuje otrzymane dane i na ich podstawie stworzy indywidualną interpretację. W raporcie znajdzie się m.in.:

 • opis nieprawidłowości,
 • informacje, które warto przekazać lekarzowi podczas wizyty,
 • informacje nt. badania fizykalnego do przeprowadzenia przez lekarza,
 • lista możliwych stanów chorobowych będących przyczyną nieprawidłowości,
 • a także wskazówki pomocne podczas rozmowy ze specjalistą na temat sugerowanego dalszego postępowania.

Dane opatrzone są przypisami, które stanowią dodatkowe objaśnienia do uzyskanego raportu. System nie zastępuje konsultacji lekarskiej, natomiast ułatwia proces diagnostyczny i może skracać drogę od otrzymania wyników do wyboru właściwego specjalisty, a co za tym idzie również do uzyskania diagnozy lub informacji, że odchylenia od normy w parametrach badań nie stanowią zagrożenia.

Morfologia raz w roku. Dlaczego to ważne?

Już od blisko czterech lat organizatorzy i partnerzy kampanii „Odpowiedź masz we krwi” uwrażliwiają na niespecyficzne objawy chorób krwi i szpiku, podkreślając rolę morfologii krwi obwodowej w ich wczesnej diagnostyce.

Wiele chorób hematologicznych, mimo różnych przyczyn i objawów, łączy jeden wspólny mianownik - nieprawidłowości wykrywane w morfologii krwi obwodowej.

Jak przekonują eksperci, wykonywana raz w roku profilaktyczna morfologia może nas uchronić przed konsekwencjami wielu poważnych chorób, których objawy w początkowym okresie choroby mogą być mało charakterystyczne i trudne do uchwycenia. Faktem jest, że w przeciwieństwie do narządów i innych części ciała, krew nie boli, nie daje jasnych sygnałów, że jej stan uległ pogorszeniu. Do lekarza idziemy dopiero wtedy, kiedy uznajemy to za konieczne.

"Skracamy proces diagnostyczny, a pacjent nie błądzi w systemie"

- Narzędzie BloodLab, zostało opracowane dla pacjentów i lekarzy, aby usprawnić ścieżkę diagnostyczną. To innowacyjne rozwiązanie, które pozwala w indywidualny sposób zmonitorować stan zdrowia i wyjaśnić ewentualne odchylenia wymagające dodatkowych konsultacji - wskazuje prof. Grzegorz Basak, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Otrzymana interpretacja sugeruje pacjentom również odpowiedniego specjalistę, z którym powinni się skonsultować w przypadku wykrytych nieprawidłowości. W konsekwencji przełoży się to na skrócenie procesu diagnostycznego, ponieważ pacjent nie będzie błądził w systemie - ocenia.

- Mamy nadzieję, że dostarczanie pacjentom rzetelnych informacji wspomagających interpretację wyników będzie zachętą do częstszego i regularnego wykonywania badań morfologii krwi obwodowej. Tym bardziej, że wiele chorób krwi, w tym nowotwory krwi i szpiku, wykazuje nieoczywiste objawy, które łatwo jest przeoczyć w obserwacji, ale nie umkną w badaniu morfologicznym - dodaje.

Wczesna diagnostyka jest kluczowa

Jak przypominają eksperci, dzięki postępowi medycyny, znaczna część nowotworów krwi może być skutecznie leczona. Wczesna diagnostyka jest kluczowa dla powodzenia terapii. Kampania „Odpowiedź masz we krwi” ma na celu edukację pacjentów oraz upowszechnienie wiedzy nt. objawów oraz przebiegu chorób krwi i szpiku.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum