Polacy coraz bardziej otwarci na rynek usług telemedycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 września 2016 10:45

W Polsce rynek usług prywatnych w ochronie zdrowia jest już wart 5 mld euro, i stanowi aż 36 proc. całego rynku Europy Środkowo-Wschodniej - wynika z raportu PwC. Hitem stają się usługi zdalnego monitoringu zdrowia i telerehabilitacji.

Polacy coraz bardziej otwarci na rynek usług telemedycznych
Z raportu PwC wynika, że już teraz niemal 60 proc. pacjentów twierdzi, iż chciałoby korzystać z usług telemedycyny. Fot. Fotolia

Polska jest leaderem, jeśli chodzi o dynamikę przyrostu korzystania z usług prywatnych w ochronie zdrowia. W naszym kraju jest on najszybszy w całej Europie Środkowo-Wschodniej, a dynamika przyrostu wynosi u nas 8 proc. - podaje Rzeczpospolita.

Jak wynika z założeń programu zintegrowanej informatyzacji państwa, aż 55 proc. Polaków w 2020 r. ma się umawiać na wizytę u lekarza przez stronę internetową. To ambitny plan zważywszy, że w 2012 r. było to zaledwie 3 proc., a w 2015 r. 6 proc.

Za ten stan rzeczy odpowiada w dużej mierze obecna sytuacja w publicznej służbie zdrowia, gdzie niejednokrotnie umówienie wizyty do specjalisty w ramach NFZ wymaga wielu starań. Kolejnym czynnikiem wpływającym na szybki rozwój usług prywatnych jest cyfryzacja.

Raport PwC wskazuje, że już teraz niemal 60 proc. pacjentów twierdzi, że chciałoby korzystać z usług telemedycyny. Wśród usług o największym potencjale wymieniane są: telekonsultacje, telemonitoring, telediagnostyka oraz telerehabilitacja.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum