Podlaskie: lekarze wystawiają już kilkadziesiąt tysięcy e-recept dziennie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 lipca 2019 12:10

Od początku roku lekarze wystawili ponad 3,5 mln e-recept. Rośnie też tempo ich wystawiania z kilku tysięcy dziennie na początku roku do kilkudziesięciu tysięcy obecnie - mówił w poniedziałek (29 lipca) na konferencji prasowej w Białymstoku wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Podlaskie: lekarze wystawiają już kilkadziesiąt tysięcy e-recept dziennie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wziął on udział w spotkaniu, które odbyło się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku. Takie spotkania z lekarzami są organizowane przez Ministerstwo Zdrowia w całym kraju - mówił Cieszyński. Dodał, że są one okazją do opowiedzenia o postępach wdrażania systemu e-zdrowie oraz odpowiedzi na ewentualne pytania, aby wdrożenie odbywało się bez problemu.

- Widzimy, że te działania mają sens, ponieważ liczba wystawianych e-recept systematycznie rośnie. To jest już teraz pond 3,5 mln wystawionych e-recept. Widzimy też, że oprócz tego, że rośnie liczba, to tempo tego wzrostu jest bardzo zachęcające (...). Jeśli patrzymy od początku roku, to o 14 proc. średnio tygodniowo - mówił Cieszyński. Podał, że na początku wystawiano dziennie kilka tysięcy e-recept, teraz ta liczba dochodzi do 60 tys. e-recept dziennie. W jego ocenie to bardzo duży postęp.

Mówił, że e-recepty można zrealizować w aptekach od 1 stycznia 2019 r., a obowiązek wystawiania e-recept każdy lekarz będzie miał od stycznia 2020 r.

Cieszyński mówił też o możliwości zakładania internetowych kont pacjenta, dzięki któremu - jak podkreślał - wiele rozproszonych dotąd informacji, m.in. o wystawianych receptach, skierowaniach czy odbytych wizytach, znajduje się obecnie w jednym miejscu. - To w naszej ocenie bardzo ważne, ponieważ to dostęp do internetowego konta pacjenta pomaga w tym, żeby z tych rozwiązań e-zdrowie korzystać już w pełnym wymiarze - mówił Cieszyński.

Powiedział, że liczba tych kont też systematycznie rośnie. Wymienił, że to m.in. dzięki wypełnianiu wniosku na świadczenie "Rodzina 500+". Dodał, że kolejne rozwiązania ułatwiające zakładanie takiego konta, np. poprzez konto w banku, znajdują się w projekcie ustawy, która ma być obecnie procedowana przez Senat. Cieszyński mówił też, że zwiększy się zakres podmiotów, które będą uprawnione do profilu zaufanego, potrzebnego do założenia internetowego konta pacjenta, taką możliwość będą mieli np. lekarze rodzinni.

Cieszyński zaznaczył, że ministerstwu zależy, aby konto pacjenta było popularne, stąd też będą rozszerzone jego możliwości, np. będzie można złożyć deklaracje do POZ czy uzyskać informacje o dostępnych badaniach profilaktycznych.

Obecny na konferencji dyrektor podlaskiego oddziału NFZ Maciej Olesiński przedstawił, jak wdrażanie e-recept wygląda w regionie. Mówił, że obecnie wystawiają je 74 podmioty. W sumie od stycznia wystawiono ok. 126 tys. e-recept.

Olesiński mówił też, że NFZ stara się umożliwić i ułatwić pacjentom dostęp do e-usług w zakresie zdrowia. jednym z nich - jak dodał - jest stworzenie od kwietnia stanowisk do potwierdzania swojego profilu zaufanego potrzebnego do założenia konta internetowego pacjenta w Białymstoku, Łomży, Suwałkach i w Siemiatyczach.

Sylwia Wieczeryńska (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum