Podlaskie: błędny PESEL, to alarm w ZIP

Autor: wspolczesna.pl/Rynek Zdrowia • • 29 sierpnia 2013 13:08

Indywidualne profile w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta założyło już 12,5 tysiąca mieszkańców województwa podlaskiego. Liczba ta stale rośnie (każdego dnia zakładanych jest około 350 nowych kont), a wraz z nią przybywa zgłoszeń o świadczeniach, które... nie zostały wykonane.

Podlaskie: błędny PESEL, to alarm w ZIP
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Adam Dębski, rzecznik podlaskiego oddziału NFZ, mówi, że każdy z takich przypadków jest dokładnie sprawdzany.

Płatnik analizuje czy jest to skutek błędu w numerze PESEL w sprawozdawczości jaką przekazują szpitale, czy celowe wykazanie świadczeń, które nie zostały udzielone.

- Z naszych dotychczasowych informacji wynika, że najczęściej są to błędy w numerze PESEL. Wystarczy, że jedna cyfra zostanie źle wpisana i już jest problem - wyjaśnia w Gazecie Współczesnej Adam Dębski.

Do podlaskiego NFZ wpłynęło do tej pory kilkanaście zgłoszeń o świadczeniach medycznych, które nie zostały wykonane. Mimo to figurują one w ZIP.

Jeśli okaże się, że nieprawidłowo wpisane świadczenia są celowym działaniem placówki służby zdrowia, to poniesie ona konsekwencje. Mogą to być np. kary finansowe, a w najcięższych przypadkach nawet doniesienie do prokuratury i rozwiązanie umowy z NFZ. Jak dotąd - brak informacji o takich przypadkach.

Więcej: www. wspolczesna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze