×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Podlasie: kiepsko z e-zdrowiem w POZ

Autor: LJX/Rynek Zdrowia27 stycznia 2014 11:52

Jedynie 15 proc. lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w województwie podlaskim prowadzi pełną elektroniczną dokumentację medyczną wewnętrzną, 6 proc. korzysta z e-skierowań na badania laboratoryjne, a 3 proc. otrzymuje informacje na temat realizacji recept on-line.

Podlasie: kiepsko z e-zdrowiem w POZ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Takie wyniki przynosi badanie przeprowadzone przez Zakład Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Trzy najczęściej wymieniane bariery w procesie informatyzacji placówek wymieniane przez lekarzy POZ to: brak środków finansowych, obawa przed nieprawidłowym działaniem systemu oraz niedostateczne umiejętności posługiwania się narzędziami informatycznymi.

Żaden spośród 104 badanych świadczeniodawców nie otrzymał dofinansowania na informatyzację ze środków Unii Europejskiej.

Uzyskane wyniki wskazują, że pomimo planowanego w tym roku uruchomienia platformy P1 CSIOZ niewielu świadczeniodawców POZ będzie w stanie korzystać z tego systemu. W efekcie znikomy odsetek pacjentów uzyska e-receptę, czy e-skierowanie u swojego lekarza pierwszego kontaktu. Wstępne dane potwierdzają potrzebę przesunięcia obowiązku prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej, która do tej pory planowana była na 1 sierpnia 2014 roku.

- To ogrom pracy na wiele miesięcy. Martwi, że strona rządowa nie przewiduje żadnego wsparcia, by zinformatyzować POZ. Do tego potrzebne są pieniądze, sprzęt i umiejętności  - mówi Joanna Zabielska ekspert Porozumienia Zielonogórskiego.

Czytaj też. Przyszłość e-zdrowia w Polsce zależy od właściwej alokacji środków 

Wyniki badania pilotażowego stanowią podstawę do realizacji ogólnopolskiego badania stopnia informatyzacji świadczeniodawców POZ, które aktualnie rozpoczęło się w województwie lubelskim, a zakończy w połowie marca w województwie wielkopolskim. Celem badania jest określenie stopnia informatyzacji świadczeniodawców POZ, poznanie barier i szans w procesie wdrożenia, a także kosztów, którymi obciążeni będą świadczeniodawcy.

Elektroniczne ankiety skierowane zostaną łącznie do blisko 6 tysięcy świadczeniodawców POZ w całym kraju. Badanie realizowane jest przez Zakład Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze