Podkarpacie: aplikacja ułatwia niepełnosprawnym komunikację z otoczeniem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 czerwca 2019 17:51

Aplikację umożliwiającą komunikację z otoczeniem za pomocą obrazków na tablecie dla niepełnosprawnych, którzy mają trudności z porozumiewaniem się wymyśliła firma DKK Development z Inkubatora Technologicznego w Jasionce. Aplikację można obsługiwać joystickiem albo wzrokiem.

Podkarpacie: aplikacja ułatwia niepełnosprawnym komunikację z otoczeniem
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Twórcy pracują nad wersją, która umożliwi niepełnosprawnym zawiadomienie o przestępstwie.

Aplikacja TIM (Things I Mean) umożliwia układanie za pomocą symboli i obrazów pojedynczych wyrażeń, zwrotów, a także całych zdań. Aplikację na tablecie lub komputerze można obsługiwać joystickiem albo wzrokiem.

Jak poinformował PAP w środę Dawid Adamski, kierownik biura promocji Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (RARR), która zarządza inkubatorem z aplikacji TIM korzystają już niepełnosprawni w całej Polsce, z różnym stopniem niepełnosprawności intelektualnej i ruchowej; autyści, osoby z zespołem Downa, także osoby po udarze. Z pomocą aplikacji TIM tworzona jest książka komunikacyjna dostosowana do możliwości i potrzeb osób korzystających. Powstaje ona na bazie gotowych symboli, ale można też tworzyć własne.

Aplikacja poprawia komunikację z najbliższym otoczeniem, a także ze społecznością internetową. Poprzez TIM Messenger użytkownicy mogą wysyłać do siebie wiadomości, tworząc w ten sposób grupę wsparcia.

Aplikację TIM stworzyła firma DKK Development, od 2017 roku działająca w Inkubatorze Technologicznym AEROPOLIS w Jasionce. Firma założona przez: Jacka Krzysztofińskiego, Marcina Kubasika i Łukasza Działę skoncentrowana jest na aplikacjach medycznych i systemach wspomagających osoby niepełnosprawne, chore, starsze i samotne.

Łukasz Działo zauważył, że komunikator jest bardzo przydatny w pracy terapeutów. Można np. przygotować zestaw znaków dedykowany planowanej wycieczce, wydarzeniu.

- Taką tablicę tematycznych znaków poświęconą wycieczce do Gdańska i wizycie w restauracji rozesłał dzieciom ze swojej grupy jeden z współpracujących z nami opiekunów. Z tego powodu wagon restauracyjny w pociągu, którym podróżowała wycieczka, przeżył prawdziwe oblężenie. Wszystkie niepełnosprawne dzieci, mające problem z mówieniem, wędrowały do baru z tabletami, aby z pomocą TIMa i bazy symboli zamówić sobie coś do picia lub jedzenia. Tablet nie zawstydza tak jak książka. Wertowanie kartek, kiedy chcemy coś powiedzieć jest nietypowe i tej inności niepełnosprawni się wstydzą. Tablet natomiast jest na czasie. Przecież wszyscy na ulicy wpatrują się w jakieś ekrany - mówił Działo.

- Nauczenie chorego korzystania z komunikatora wymaga zaangażowania terapeutów lub rodziców, ale efekty warte są tego wysiłku. Niepełnosprawny zyskuje narzędzie, dzięki któremu nie musi czekać aż otoczenie odgadnie, o co mu chodzi, ale może wskazać to samodzielnie. Zyskuje w tym względzie niezależność, większe poczucie własnej godności, a często także lepsze relacje z bliskim, którym więcej może powiedzieć - mówią twórcy TIMa.

Firma od roku wspólnie z biznesowymi partnerami rozwija kompleksowy system teleopieki. Zostało nim objętych 120 starszych, samotnych osób, które są włączone do systemu i monitorowane przez całą dobę. Osoba objęta teleopieką nosi na ręce opaskę, która umożliwia jej wezwanie pomocy (karetki lub kogoś z rodziny) nawet wtedy, kiedy nie jest w stanie sięgnąć do telefonu, np. gdy upadnie i nie będzie się mogła przemieścić. Poprzez opaskę monitorowane jest ciśnienie, tętno, można też sprawdzić, gdzie znajduje się jej posiadacz.

Usługa jeszcze na wakacjach ma wejść do sprzedaży. Będzie można z niej korzystać w ramach umowy abonamentowej.

Twórcy TIMa przygotowują też wersję Be Safe, która umożliwi niepełnosprawnym złożenie zawiadomienia o przestępstwie. Ta wersja komunikatora zawiera prawie 600 symboli, które pomogą w komunikacji między świadkiem a policjantem.

Agnieszka Pipała (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum