Płock: w maratonie programistów zwyciężyła aplikacja monitorująca stan powietrza

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 lipca 2018 17:08

Aplikacja „Płockostan”, monitorująca zanieczyszczenia powietrza oraz utrudnienia komunikacyjne na terenie miasta, wygrała w tegorocznym City Coders Hackathon Płock, maratonie programistów, w którym wzięło udział 40 osób. W efekcie ponad 30 godzin ich pracy powstało 14 aplikacji.

Fot. archiwum

Drugie miejsce w City Coders Hackathon Płock zajęła aplikacja prezentująca historię i zabytki miasta z wykorzystaniem technologii AR "Płock wczoraj i dziś", natomiast miejsce trzecie wywalczył projekt "Smart park", aplikacja informująca o wolnych miejscach parkingowych.

Urząd Miasta Płocka, będący głównym organizatorem maratonu programistów, podsumowując we wtorek efekty drugiej z kolei edycji tego wydarzenia, zapowiedział, że zwycięskie aplikacje czeka obecnie wdrożenie.

- Jeszcze w lipcu odbędą się spotkania z autorami zwycięskich projektów. Nie jest wykluczone, że już po tych spotkaniach będziemy w stanie powiedzieć więcej, w jaki sposób i w jakim terminie aplikacje będą mogły być wdrożone - powiedział PAP Konrad Kozłowski z płockiego Urzędu Miasta.

Motywem przewodnim tegorocznej odsłony City Coders Hackathon Płock były: mobilność, bezpieczeństwo i przedsiębiorczość. Prace oceniano m.in. pod względem innowacyjności, społecznej użyteczności i potencjału biznesowego, a także designu, funkcjonalności oraz łatwości wdrożenia. Celem konkursu było stworzenie aplikacji użytecznych na co dzień dla mieszkańców Płocka i turystów, odwiedzających to miasto.

Ostatecznie, jak podał płocki Urząd Miasta, pierwsze miejsce w maratonie programistów zajął zespół studentów Politechniki Warszawskiej - Łukasz Skarżyński, Bartosz Barwikowski i Konrad Daroch, który przygotował aplikację "Płockostan", przekazującą aktualne informacje o pojawieniu się w powietrzu substancji niebezpiecznych - jednym z jej elementów jest mapa, która pokazuje, w jaki sposób i w jakim kierunku zanieczyszczenia przemieszczają się pod wpływem wiatru.

- Aplikacja ma więcej funkcji. Ostrzega np. o awariach i wypadkach, z powodu których nie ma na wybranych ulicach przejazdu lub o utrudnieniach w poruszaniu się po ulicach z powodu np. jakiejś imprezy. Pozwala również interweniować w sytuacjach kryzysowych, np. w razie wypadku drogowego. Zamiast telefonować do dyżurnego policji, czy straży pożarnej i tłumaczyć, co i gdzie się wydarzyło, wystarczy zrobić zdjęcie i wysłać do dyżurnego - wyjaśnił płocki Urząd Miasta.

Jak zastrzegł, zwycięska aplikacja wymaga jeszcze uzupełnienia - "aby funkcja ostrzegania przed złym stanem powietrza zaczęła działać samorząd musi kupić i zainstalować zestaw czujników".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum