Płock: niedowidomi mają swój e-serwis

Autor: KAW/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2009 11:45

W Płocku działa pierwszy w kraju e-serwis obywatelski dla osób niewidomych i słabowidzących.

Stowarzyszenie ma już doświadczenie w promowaniu dostępu do treści dla osób niewidomych i niedowidzących...

Dzięki niemu mieszkańcy Płocka i powiatu płockiego mają dostęp do dokumentów wydawanych przez Urząd Miasta i Kurię Diecezjalną Płocką.

– Osoby niewidome i słabowidzące znajdą tutaj wszystkie informacje o pracy urzędników i radnych, a także uchwały, informatory, broszury, zapowiedzi imprez kulturalnych, wydarzenia w diecezji, listy biskupie – mowi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Renata Nych, szefowa Mazowieckiego Stowarzyszenia Pracy dla Niepełnosprawnych „De Facto”, które stworzyło serwis.

Skąd pomysł?

– Niepłnosprawni narzekali, że nie uczestniczą w życiu obywatelskim, mają utrudniony dostęp do informacji. Faktem jest, że przy realizacji miejskich inwestycji często pomijany jest ich głos. Tak było na przykład z remontem ulicy Tumskiej. Teraz jest ona właściwie niedostępna dla niepełnosprawnych, bo jest na niej wiele elementow małej architektury. Podobnie jest ze skrzyżowaniami, na których brak sygnalizacji dźwiękowej – opowiada Renata Nych.

Dokumenty przetwarzane są w pliki, które są czytane przez programy dźwiękowe. Obecnie z serwisu korzysta 30 osób niewidomych i niedowidzących z terenu Płocka i powiatu płockiego.

Teraz stowarzyszenie pracuje nad tym, aby drogą komputerową do niewidomych docierały też wszystkie formularze dostępne na stronie płockiego Urzędu Miasta.

– Teraz osoba niewidoma musi iść do urzędu, a tam skorzystać z pomocy urzędnika, aby pismo wypełnić. Chcemy, aby niewidomi mogli formularze samodzielnie wypełniać przed swoim komputerem – wyjaśnia szefowa stowarzyszenia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum