Piłkarska reprezentacja Polski korzysta z rozwiązań telemedycznych

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 04 maja 2018 16:59

- Każdy z treningów piłkarzy jest szczegółowo monitorowany, a dzięki szczegółowym informacjom można odpowiednio reagować odpowiednimi bodźcami podczas ćwiczeń - mówi dr Remigiusz Rzepka, trener przygotowania motorycznego reprezentacji Polski w piłce nożnej.

FOT. PTWP; zdjęcie ilustracyjne

Jak tłumaczył dr Rzepka, jego praca z piłkarską reprezentacją kraju jest specyficzna ze względu na to, że jego bezpośredni kontakt z zawodnikami jest możliwy tylko od zgrupowania do zgrupowania. Dlatego istotną rolę odgrywa także telemedyczne monitorowanie zawodników pomiędzy zgrupowaniami.

- Bardzo ważna jest dla nas weryfikacja zaplanowanych obciążeń treningowych, które zależą od tego, ile zawodnicy grają i ich obciążeń startowych. Chodzi o to, aby optymalnie funkcjonowali w zakresie przygotowania fizycznego - wyjaśniał fizjoterapeuta podczas I Konferencji „Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych” (NTEC; Katowice, 19 kwietnia 2018 r.).

Dodał: - To bardzo delikatna materia z tego względu, że poszczególni piłkarze są bardzo różnie obciążani w klubach i do każdego musimy podchodzić indywidualnie, w zależności od wyników badań naszego monitoringu.

Jak przekonywał, jednym z najistotniejszych elementów jego pracy z reprezentacją jest ocena motoryczna zawodników w różnych aspektach. Na przykład precyzyjna ocena wydolnościowa zawodnika, który wraca po kontuzji, pozwala podnieść poziom jego przygotowania do wysiłku meczowego.

- Kolejnym ważnym elementem naszej pracy jest bieżący monitoring każdego z treningów oraz rozegranych meczów, bowiem każdy zawodnik inaczej reaguje na obciążenia. Wykorzystujemy do tego najnowsze dostępne systemy precyzyjnie monitorujące układy wewnętrzne, chociażby puls, jak i zewnętrzne - w tym kinematykę - mówił dr Rzepka.

Podkreśla, że każdy trening jest szczegółowo monitorowany w wielu aspektach, a dzięki szczegółowym informacjom można odpowiednio reagować odpowiednimi bodźcami treningowymi, co daje możliwość planowania obciążeń w dłuższym okresie

- Punktem wyjściowym, z perspektywy monitoringu obciążeń zawodnika, jest mecz. Odnosimy go do odpowiednich jednostek treningowych przed kolejnym spotkaniem i wiemy na jakie obciążenie treningowe zawodnicy reagują najbardziej optymalnie. Monitoring pozwala nam również planować regenerację, zarówno tę po treningu, jak również po wysiłku meczowym - wskazuje fizjoterapeuta.

- Poza monitoringiem zewnętrznym, kinematyką opartą o technologię GPS czy telemonitoring wewnętrzny w zakresie oceny pracy serca w czasie wysiłku, przeprowadzamy szereg badań laboratoryjnych, m.in. dotyczących bezpośrednio wysiłku, jak również parametrów krwi, które pokazują nam w dłuższym okresie, jak wygląda zmęczenie zawodnika - mówił dr Rzepka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum