Pierwszy z przetargów na systemy informatyczne już w czerwcu

Autor: Rzeczpospolita, AK/Rynek Zdrowia • • 07 czerwca 2010 10:32

Przetarg na system łączności dla służb ratowniczych ma być ogłoszony jeszcze w tym miesiącu. Firma, która wygra może liczyć na kontrakt warty 0,5 mld zł.

– Termin uruchomienia przetargu na Ogólnokrajowy Cyfrowy System Łączności Radiowej dla służb porządku publicznego i ratownictwa to drugi kwartał tego roku – potwierdziła Rzeczpospolitej Małgorzata Woźniak, rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

To pierwszy z państwowych przetargów informatycznych, które maja dojść do skutku w tym roku. Następne związane z ochrona zdrowia to m.in. wart 370 mln zł system potrzebny do stworzenia elektronicznych dowodów osobistych, informatyzacja ochrony zdrowia warta 800 mln zł, system powiadamiania ratunkowego wart 450 mln zł oraz sieć teleinformatyczna dla numeru alarmowego 112 – 490 mln zł.

Jednak oprócz świetnych systemów będziemy potrzebować zmiany mentalności w ochronie zdrowia, żeby ten sektor w pełni skorzystał z dobrodziejstw techniki, bo jak już podawaliśmy, według analizy Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej, Polska znajduje się poniżej średniej europejskiej we wszystkich praktycznie obszarach związanych z informatyzacją ochrony zdrowia.

Zarówno inicjatywy polskiego rządu, jak i wsparcie finansowe Unii Europejskiej przyczynią się do szybszego wprowadzenia systemów informatycznych w placówkach służby zdrowia. Jednak kluczowym czynnikiem rozwoju sektora rozwiązań informatycznych w ochronie zdrowia w Polsce będzie popularyzacja nowych technologii wśród lekarzy i menedżerów placówek zdrowotnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum