×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pacjent nie zgubi się w systemie opieki dzięki bazie szczegółowych danych medycznych

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia06 kwietnia 2022 17:30

W jaki sposób narzędzia informatyczne pomagają koordynować opiekę nad pacjentami? Na to pytanie odpowiada w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Marcin Węgrzyniak, ekspert ds. ochrony zdrowia z firmy Pentacomp Systemy Informatyczne SA.

Pacjent nie zgubi się w systemie opieki dzięki bazie szczegółowych danych medycznych
EDM i system P1 powinny gromadzić bardziej szczegółowe dane o pacjentach. Fot. AdobeStock
  • Zasoby informacji o pacjentach, które placówki medyczną chcą między sobą wymieniać, jest znacznie szerszy niż zakres dostępny obecnie w centralnym systemie P1
  • - Najlepszym sposobem wspierania koordynacji opieki nad pacjentem są narzędzia IT związane z centralną bazą danych, ale o wiele bardziej szczegółowych niż obecnie gromadzona EDM - stwierdza Marcin Węgrzyniak z firmy Pentacomp Systemy Informatyczne
  • - Chcemy, żeby nasze systemy mogły analizować tak szczegółowe dane o stanie zdrowia pacjenta, jak, na przykład w kardiologii wynikające chociażby ze skali NYHA - dodaje ekspert

"EDM w podstawowej postaci to za mało"

- Ogólnopolski system P1 na pewno nie rozwiąże wszystkich problemów, dotyczących wsparcia koordynowania opieki zdrowotnej. Zasoby informacji na temat przebiegu leczenia pacjentów, które podmioty świadczące usługi medyczną chcą między sobą wymieniać, jest znacznie szerszy niż zakres dostępny obecnie w centralnym systemie P1 - zaznacza Marcin Węgrzyniak, ekspert ds. ochrony zdrowia, Pentacomp Systemy Informatyczne SA.

Dodaje: - Dlatego uważam, że najlepszym sposobem wspierania koordynacji opieki na pacjentem są narzędzia IT związane z centralną bazą danych medycznych oraz centralnym systemem wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM), jednak już nie tak podstawowej jak obecne w P1, ale znacznie bardziej zaawansowanej.

- Chodzi między innymi o całe plany opieki czy dokumenty w ramach bilansów [zdrowotnych - przyp. red.]. Wszystkie te dokumenty powinny być odpowiednio zestandaryzowane w oparciu o standardy interoperacyjności - zaznacza ekspert.

- Tego rodzaju zasoby informacyjne powinny zostać doprowadzone nie tylko do postaci elektronicznych dokumentów medycznych, ale też do jednostkowych danych medycznych. Kluczowym elementem w tym zakresie jest wspomniany plan opieki nad pacjentem - podkreśla Marcin Węgrzyniak.

Ważne jest aktualizowanie rekordów pacjentów

- Łatwo będzie wdrożyć mechanizmy centralnej bazy czy też danych medycznych, jeżeli wszystkie placówki medyczne zainteresowane prowadzeniem opieki koordynowanej będą zapisywały w takim repozytorium, a także pobierały niezbędne informacje. Oczywiście bardzo ważne jest aktualizowanie rekordów poszczególnych pacjentów - zwraca uwagę przedstawiciel Pentacomp.

Podkreśla, że dane gromadzone w celu koordynowania opieki, w tym pomiędzy POZ, poradniami specjalistycznymi i szpitalami muszą być na znacznie wyższym poziomie szczegółowości niż dokumenty obecnie gromadzone i raportowane do platformy P1 w ramach przepisów o elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM).

- Chcemy, żeby nasze systemy mogły analizować tak szczegółowe dane o stanie zdrowia pacjenta, jak na przykład w kardiologii, wynikające chociażby ze skali NYHA [New York Heart Association - międzynarodowa skala pozwalająca określić poziom ciężkości objawów niewydolności serca - red.]. - podsumowuje Marcin Węgrzyniak.

Wypowiedź zarejestrowana podczas VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 3-4 marca 2022 r.).

Zobacz także retransmisję kongresowej sesji „Cyfrowa transformacja w medycynie”.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze