Pacjenci wybierają e-rejestrację

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2009 09:11

Rejestracja do lekarza przez Internet, elektroniczna historia choroby, przypomnienie SMS-em o badaniach - to wszystko jest już możliwe w niektórych polskich placówkach.

Siedząc w domu lub w pracy, pacjent wchodzi na stronę internetową i wybiera lekarza o odpowiedniej specjalizacji. Sprawdza godziny w których odbywają się wizyty, wybiera odpowiednią dla siebie i rezerwuje ją. Otrzymuje potwierdzenie rejestracji e-mailem, w efekcie udając się do przychodni wie, że nie będzie czekał w kolejce. Przychodząc na wizytę, w punkcie rejestracji podaje swoją Kartę Zdrowia Pacjenta, za pośrednictwem której zostaje zidentyfikowany – pisze Gazeta Wyborcza.

Identyfikacja ta daje zarazem lekarzowi wgląd w historię choroby pacjenta (decyzja o zakresie udostępniania informacji należy do chorego). Wchodząc do gabinetu, pacjent ma świadomość, że w systemie komputerowym znajdują się jego wyniki badań, przyjmowane leki, uczulenia, itp.

Po zakończeniu wizyty otrzymuje wydruk recepty, ma też możliwość sprawdzenia czy w okolicznych (lub współpracujących z systemem) aptekach znajduje się wskazany lek lub jego tańsze odpowiedniki. Jeśli po zażyciu leku pojawią się jakieś niepożądane efekty, pacjent może zaktualizować swoje zdrowotne konto własnymi uwagami, do których dostęp ma lekarz; dla lepszego udokumentowania może zrobić np. zdjęcie wysypki i umieścić je w swoim profilu.

Jako główną zaletę systemu lekarze wskazują dostępność dokumentacji pacjenta. Jest ona bowiem osiągalna z każdego komputera z połączeniem do Sieci; nie trzeba się więc martwić, że „zaleje ją woda w piwnicy, strawi pożar lub kartoteki zostaną w archiwum zniszczone".

Jak podaje Gazeta Wyborcza, lekarze zauważyli, że system elektroniczny został pozytywnie przez chorych przyjęty; wyjątkiem były - co oczywiste - osoby starsze, którym ciężko było „przestawić się" na inny sposób obsługi. Powyższe rozwiązanie wprowadzone zostało przez placówki, korzystające z systemu OSOZ (Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum