Pacjenci chcą się leczyć zdalnie - to po prostu wygodne
Grupa Lux Med wprowadziła platformę usług telemedycznych wkrótce po dopuszczeniu takiej możliwości prawnej, czyli niemal dwa lata temu. Po kilkunastu miesiącach jej działania przeprowadziła badanie satysfakcji pacjentów z tego typu konsultacji. Okazało się, że 91 proc. chciałoby w przyszłości ponownie skorzystać z tej formy porad.

Największe zalety według pacjentów to oszczędność czasu i wysiłku.
W rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med tłumaczy, że telemedycyna jest ważna przede wszystkim dlatego, że pozwala zoptymalizować opiekę medyczną - poprawia jej jakość.
Jak jednak zaznacza szefowa Lux Med, do rozwoju telemedycyny niezbędna jest refundacja procedur telemedycznych przez NFZ. Bez tego telemedycyna rozwijana jest, w jej ocenie, wyłącznie przez sektor prywatny. Ponadto pacjenci płacą za usługę z własnej kieszeni, a to ogranicza rozwój rynku.
W grudniu 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. M.in. dokonano w niej zmiany artykułu 42., który wcześniej stanowił, że lekarz podejmuje decyzję o leczeniu po uprzednim osobistym zbadaniu pacjenta. Nowelizacja dopuściła postawienie diagnozy na podstawie kontaktu za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.
Więcej: www.newseria.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)