PPOZ wystosowało list do ministra zdrowia. Dotyczy integracji przychodni z e-Gabinet+

Autor: oprac. JKB • Źródło: PPOZ, Rynek Zdrowia07 października 2022 08:30

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia wystosowało list do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w sprawie projektu Integracja Placówki POZ z e-Gabinet+.

PPOZ wystosowało list do ministra zdrowia. Dotyczy integracji przychodni z e-Gabinet+
PPOZ pozytywnie ocenia projekt Ministerstwa Zdrowia. Fot. AdobeStock
  • PPOZ w liście do ministra zdrowia wskazuje, że w pełni popiera projekt Integracja Placówki POZ z e-Gabinet+
  • W swoim uzasadnieniu podkreśla, że przez rozwijanie systemu informatyzacji świadczeniodawców POZ rosną także wymagania sprzętowe
  • Zwracam się do Pana Ministra o stworzenie programu przewidującego dofinansowanie wszystkich świadczeniodawców POZ w zakresie wymiany sprzętu komputerowego oraz możliwości skorzystania z aplikacji e-Gabinet+ - zaznaczyła prezes PPOZ Bożena Janicka

PPOZ odpowiada w sprawie projektu

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło we wrześniu projekt e-Gabinet+. Jego celem jest wyposażenie placówek POZ w sprzęt komputerowy oraz udostępnienie aplikacji e-Gabinet+, która ułatwia obsługę pacjentów i raportowanie do NFZ. Wnioski można składać do 31 października 2022 r. lub wyczerpania puli 95 mln zł.

Nabór wniosków jest otwarty, nie jest wymagany wkład własny. Maksymalna wartość wsparcia rzeczowego dla każdej placówki POZ wynosi 68 tys. zł.

Prezes PPOZ Bożena Janicka w imieniu świadczeniodawców zrzeszonych w PPOZ wystosowała w sprawie programu pismo do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Dotyczy ono projektu Integracja Placówki POZ z e-Gabinet+. Jak wynika z wyjaśnień:

-  W projekcie mogą wziąć udział świadczeniodawcy, którzy m.in. wskażą we wniosku placówkę POZ, która nie raportuje systemu e-zdrowia Zdarzeń Medycznych (ZM) lub nie przekazuje indeksów elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) do systemu e-zdrowia. Przedmiotem wsparcia ma być wyposażenie takiej placówki w sprzęt komputerowy maksymalnie do 6 stanowisk oraz udostępnienie aplikacji gabinetowej e-Gabinet+ - brzmi stanowisko.

PPOZ w pełni popiera ten projekt "i podobne projekty służące informatyzacji świadczeniodawców POZ". Jednocześnie zaś prezes Porozumienia wskazała na ważny problem, z jakim zmagają się placówki.

- Trzeba zauważyć, że stale rozwijany system informacji w ochronie zdrowia powoduje, że wymagania sprzętowe po stronie świadczeniodawców POZ nieustannie rosną. Zachodzi również potrzeba okresowej wymiany zużytego sprzętu komputerowego – podała prezes.

Postulat PPOZ w liście

W podsumowaniu listu prezes Janicka podkreśliła, że istotną pomocą dla świadczeniodawców POZ byłoby dofinansowanie w ramach wymiany zużytego sprzętu komputerowego. Oprócz tego wskazała, że dostęp do aplikacji e-Gabinet+ również byłby pomocny.

- Zwracam się do Pana Ministra o stworzenie programu przewidującego dofinansowanie wszystkich świadczeniodawców POZ – także tych przekazujących stosowne pliki do systemów e-zdrowia – w zakresie wymiany sprzętu komputerowego oraz możliwości skorzystania z aplikacji e-Gabinet+. Wobec ciągle rosnących kosztów udzielania świadczeń dofinansowanie takie byłoby dla świadczeniodawców POZ istotnym wsparciem – czytamy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum