×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

PPOZ skarży się na działanie systemu e-zwolnień i e-WUŚ. Ministerstwo zapowiada poprawę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia29 stycznia 2020 17:30

Lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) interweniują w resorcie zdrowia, bo od nowego roku systemy e-zdrowie w ZUS nie działają dobrze. Ministerstwo zapewnia, że pracuje nad ich usprawnieniem.

PPOZ skarży się na działanie systemu e-zwolnień i e-WUŚ. Ministerstwo zapowiada poprawę
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Minister zdrowia, jak podają lekarze z PPOZ w komunikacie, zapewnił, że "we współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Narodowym Funduszem Zdrowia podejmie niezbędne działania w celu usprawnienia funkcjonowania systemów odpowiedzialnych za wystawianie elektronicznych zwolnień (e-ZLA), podpis certyfikatem ZUS oraz weryfikację uprawnień w systemie e-WUŚ".

Lekarze PPOZ poprosili resort o pilną interwencję w związku z pogłębiającymi się problemami w funkcjonowaniu niektórych rozwiązań systemu e-zdrowia (e-zwolnienia, podpisu certyfikatem ZUS oraz weryfikację w e-WUŚ).

Alarmowali, że od nowego roku system nie działa dobrze. Lekarze nie mogą normalnie pracować, szczególnie w lecznictwie otwartym, w którym codziennie sprawdzane są setki tysięcy pacjentów w systemie e-WUŚ i wystawiane tysiące elektronicznych zwolnień.

Zdecydowany sprzeciw PPOZ wzbudził także nałożony przez ZUS obowiązek odpowiedniego postępowania lekarza w przypadku, gdy miałby on problem z podpisywaniem elektronicznego zwolnienia certyfikatem ZUS. Instruuje on mianowicie, że lekarz ma wyczyścić pamięć komputera i przeglądarki, którą używa do pracy. Lekarze zaznaczają, że to przechodzenie przez labirynt wskazówek. Zauważają, że tracą w ten sposób cenny czas, który powinni poświęcić na leczenie.

Lekarze PPOZ informują jednocześnie, że szef resortu w odpowiedzi na ich interwencję zapewnił ich, że "polepszenie organizacji systemu ochrony zdrowia - w tym ułatwienie pracy lekarzom - pozostaje priorytetem ministra zdrowia, w związku z czym spotęgowane zostaną wysiłki w celu eliminowania trudnych do uniknięcia błędów pojawiających się przy wdrażaniu poszczególnych rozwiązań systemu e-zdrowia".

Reakcja resortu spotkała się z pozytywną oceną lekarzy PPOZ. - Pozytywnie oceniamy, że Ministerstwo Zdrowia zainteresowało się zgłaszanym przez nas problemem. Poinformowało nas, że w chwili obecnej sytuacja zdecydowanie się poprawiła, a system działa - powiedziała prezes PPOZ Bożena Janicka.

PAP - Klaudia Torchała

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum