Oprogramowanie e-recepty powinno być przyjazne dla lekarza

Autor: DK/Rynek Zdrowia • • 31 października 2019 12:14

Wszelkie informacje potrzebne lekarzowi przy wystawianiu e-recepty powinny pojawiać się na formularzu, tak by jej wypisywanie odbywało się w sposób maksymalnie zautomatyzowany - uważa Bartosz Pampuch, wiceprezes Comarch Healthcare SA.

Oprogramowanie e-recepty powinno być przyjazne dla lekarza
Bartosz Pampuch, wiceprezes Comarch Healthcare SA. Fot. PTWP

Jak przekonuje Bartosz Pampuch, wiceprezes Comarch Healthcare SA, oprogramowanie przeznaczone do wystawiania e-recepty powinno umożliwiać lekarzowi szybkie pozyskanie wiedzy z wszystkich niezbędnych źródeł.

- Mówimy o dostępie do katalogu leków, katalogu z poziomem dofinansowań, informacji o tym czy zakres wskazań w przypadku konkretnego pacjenta pozwala na uzyskanie refundacji, także informacjach dotyczących interakcji leków, wpływu danego leku na psychomotorykę, ciążę  - wylicza prezes Pampuch.

Wśród informacji istotnych przy wystawianiu recepty wymienia również te dotyczące aktualnej dostępności leku na rynku. - To frustrujące dla pacjenta, jeśli z powodu braku leku w aptece nie może go wykupić - mówi,  zaznaczając, że dzisiejsze bazy dostępne w różnych miejscach pozwalają tego typu informacje przetworzyć i zaprezentować lekarzowi już na etapie wystawiania recepty.

Jak przekonuje, oprogramowanie powinno wszelkie potrzebne informacje przedstawić w sposób kontekstowy na formularzu e-recepty. - E-recepta powinna być w pełni transparentna, tak by lekarz nie zastanawiał się ani nad standardem który za tym oprogramowaniem się kryje, ani protokołem komunikacyjnym. To wszystko powinno się odbywać w sposób w pełni zautomatyzowany - uważa Bartosz Pampuch.

Nagranie zostało zarejestrowane podczas XV Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 21-22 października 2019 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum