Opolskie: monitor wezwie pacjenta na wizytę

Autor: Gazeta Wyborcza Opole/Rynek Zdrowia • • 04 sierpnia 2009 12:31

Monitor zamontowany przy gabinecie lekarskim pokaże dane lekarza i numer przyjmowanego właśnie pacjenta. System ma ułatwić pracę przychodni, a chorych odciążyć od wyczekiwania pod drzwiami specjalisty - informuje Gazeta Wyborcza.

Trzej opolanie, autorzy systemu IT o nazwie Quan, zapewniają, że jego zadaniem jest przede wszystkim ułatwienie życia pacjentom. - Tam, gdzie są bardzo długie kolejki, można iść do domu i w internecie obserwować, z którym numerem pacjent jest właśnie przyjmowany przez lekarza. Nie trzeba więc cały czas siedzieć w poczekalni - wyjaśnia Gazecie Wyborczej Grzegorz Stolarczyk, jeden z twórców systemu.

Ci, którzy zdecydują się zostać w poczekalni, na monitorach będą mogli zobaczyć informacje dotyczące ochrony zdrowia i profilaktyki, a także wiadomości ze świata, kraju i miasta. Będzie również miejsce na komunikaty danej przychodni.

Ekrany działają bez fonii, by nie przeszkadzały pacjentom. System nie wymaga żadnych kabli, bo łączy się za pomocą serwera i stacji Wi-Fi. Dzięki temu w przychodni będzie dostępny internet bezprzewodowy.

Quan ma też ułatwić życie lekarzom, bo to oni za pomocą pilota będą ustalać, kiedy już może wchodzić następny pacjent.

Monitory mają być montowane za darmo. Ich właściciel zapłaci też przychodni za prąd, który będzie pobierać sprzęt, oraz za wynajęcie powierzchni. Sam ma zarobić na reklamach.

System już jest instalowany i dopasowywany do potrzeb przychodni Optima w Prudniku. Wypróbować zamierza go również Niepubliczny ZOZ ZWM-Malinka w Opolu.

Takim rozwiązaniem nie jest natomiast zainteresowane opolskie Wojewódzkie Centrum Medyczne. Zarząd placówki uważa, że każdy pacjent wie, kiedy będzie przyjęty, a jest też wiele nagłych sytuacji, w których trzeba kogoś zbadać. - Nie widzimy potrzeby robienia zamieszania tylko po to, by ktoś mógł sobie puszczać reklamy – mówi Gazecie dyrektor WCM-u dr Marek Piskozub.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum