Opole: wojewódzki e-szpital

Autor: Gazeta.pl, DMX/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2011 10:57

Szpital Wojewódzki w Opolu realizuje unijny projekt E-Szpital. Już teraz w całej lecznicy jest dostęp do bezprzewodowego internetu.

Opole: wojewódzki e-szpital

Projekt E-Szpital realizowany przez opolską lecznicę w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Projekt umożliwi m.in. świadczenie usług z zakresu e-zdrowia.

Wśród planowanych inwestycji jest zakup zestawów komputerowych i serwerów wraz z oprogramowaniem, infomatów,  drukarek, czytników kodów kreskowych, UPS-ów, systemów blokowania nośników i portów, czytników kart magnetycznych i kart magnetycznych, modułów informacyjnych i systemu bazodanowego. Dzięku unijnej dotacji szpital chce rozbudować systemu informacji telemedycznej, gromadzenia, przetwarzania i archiwizacji danych.

Całkowita wartość projektu wynosi 2,347 mln zł, z czego 85 proc. (1,995 mln zł) to dofinansowanie unijne. Dzięki realizacji projektu od niedawna w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu bezpłatny bezprzewodowy internet dostępny jest w każdym zakątku lecznicy.

Renata Ruman-Dzido, dyrektor szpitala, tłumaczy, że chodzi o wyprowadzenie placówki ze stanu cyfowego wykluczenia. Jak podkreśla nie chodzi tu tylko o bezpłatny internet dla pacjentów, lecz także o szpitalny system informatyczny, który do niedawna pozostawiał wiele do życzenia, był dość archaiczny, bo budowany etapami przez dekadę.

Portal Gazeta.pl informuje, że w przyszłym roku (cały projekt ma zostać zamknięty do lipca 2012) szpital kupi 23 infomaty, które staną w różnych miejscach lecznicy i będą służyć pacjentom. Niedługo możliwe też już będzie elektroniczne rejestrowanie się w poradniach przyszpitalnych (w dalszej perspektywie planowane są także telekonsultacje).

Placówka rozpocznie też testowanie czytników do dowodów osobistych. Podczas przyjęcia do szpitala za ich pomocą będą czytane i archiwizowane wszelkie potrzebne dane z dowodu osobistego pacjenta.

Renata Ruman-Dzido zapewnia, że wszelkie dane o chorych są należycie zabezpieczone.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum