Opioidowa epidemia w USA: ta aplikacja pomoże w sytuacji przedawkowania

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2019 19:53

Powstała pierwsza aplikacja na smartfony pozwalająca wykryć objawy przedawkowania opioidów.

Opioidowa epidemia w USA: ta aplikacja pomoże w sytuacji przedawkowania
Aplikacja dokładnie wykrywa objawy związane z przedawkowaniem Fot. John Karakatsanis/Flickr (CC BY-SA 2.0) (zdjęcie ilustracyjne)

Od początku lat 90. ub. wieku ilość sprzedawanych w USA opioidów dramatycznie wzrosła. Tymczasem są one równie zabójcze jak heroina. Według National Institute on Drug Abuse, co najmniej 115 osób dziennie umiera w wyniku ich przedawkowania. W USA mówi się o opioidowej epidemii. - informuje Rzeczpospolita.

Podczas przedawkowania człowiek oddycha wolniej lub przestaje oddychać. Można mu pomóc o ile w porę zostaną zarejestrowane objawy przedawkowania. Jednak osoba, która przedawkowała, nie jest w stanie sama wezwać pomocy.

Dlatego naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie opracowali aplikację Second Chance na telefon komórkowy, która wykorzystuje sonar do monitorowania częstotliwości oddychania w przypadku wystąpienia przedawkowania opioidów. Aplikacja dokładnie wykrywa objawy związane z przedawkowaniem i może śledzić akcję oddechową z odległości do 1 m. Aplikacja wysyła niesłyszalne dla ludzkiego ucha fale dźwiękowe, a następnie monitoruje sposób, w jaki odbite fale wracają do telefonu. W ten sposób poszukuje określonych wzorców oddychania.

Celem projektu jest zapewnienie bezpieczeństwa ludziom, którzy mogą doświadczyć przedawkowania narkotyków, tak długo, aż będą mogli uzyskać dostęp do długoterminowej terapii.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum