Opaski telemedyczne w POZ. Ministerstwo Zdrowia przedłuża termin składania wniosków

Autor: oprac. IB • Źródło: MZ, RynekZdrowia13 sierpnia 2021 14:15

Termin naboru wniosków w ramach programu pilotażowego dot. wykorzystania opasek telemedycznych w podstawowej opiece zdrowotnej został przedłużony do 25 sierpnia 2021 r. - podało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

Opaski telemedyczne ma otrzymać około 1000 ozdrowieńców Fot. Shutterstock
  • Początkowo resort zdrowia informował, że zainteresowane placówki POZ mogą składać wnioski do programu do 12 sierpnia br. Obecnie termin przedłużono do 25 sierpnia
  • Pilotaż obejmie tysiąc pełnoletnich pacjentów po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2
  • Program zakłada wykorzystanie opasek telemedycznych w warunkach domowych, do stałego pomiaru paramentów życiowych pacjenta

Nabór placówek POZ do pilotażowego programu w zakresie wykorzystania opasek telemedycznych w POZ został uruchomiony 21 lipca br. Początkowo resort zdrowia informował, że zainteresowane placówki POZ mogą składać wnioski do 12 sierpnia br.

Tysiąc pełnoletnich pacjentów w pilotażu

Pilotaż obejmie tysiąc pełnoletnich pacjentów po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, którzy z tego powodu byli hospitalizowani lub u których w wyniku przeprowadzonej diagnostyki obrazowej stwierdzono zmiany w obrazie radiologicznym świadczące o zakażeniu wirusowym.

Program zakłada wykorzystanie opasek telemedycznych w warunkach domowych, do stałego pomiaru paramentów życiowych pacjenta, który przechorował COVID-19 oraz zapewnia możliwość zdalnego ich monitorowania.

100 zł brutto za każdy dzień monitoringu

Nabór będzie prowadzony do wyczerpania puli 1000 opasek przeznaczonych w ramach pilotażu. Ministerstwo Zdrowia przewiduje możliwość wyboru placówek z całego kraju, przy uwzględnieniu kolejności zgłoszeń i pod warunkiem dostarczenia formularza zawierającego listę pacjentów spełniających kryteria programu.

Placówki, które zostaną zakwalifikowane do programu, otrzymają opaski telemedyczne, które następnie udostępnią ozdrowieńcom, w celu ich zdalnego monitorowania.

Do działań finansowanych w ramach grantu należy prowadzenie monitoringu pacjentów używających opasek oraz wypełnienie ankiety za pośrednictwem platformy DOM. Za każdy tydzień monitoringu parametrów życiowych pacjenta placówka otrzyma 100 zł brutto.

Program w trzech etapach

Program wykorzystania opasek w telemedycynie został wprowadzony na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 lipca 2021 r. w zakresie wykorzystania opasek telemedycznych w podstawowej opiece zdrowotnej.

Program będzie realizowany w trzech etapach (zakwalifikowanie placówek POZ do programu, wykonywanie świadczeń z wykorzystaniem opasek telemedycznych oraz ewaluacja programu pilotażowego).

Realizacja projektów potrwa 3 miesiące i zakończy się nie później niż 16 listopada 2021 r. Program Opaska Telemedyczna powstał w ramach programu Domowej Opieki Medycznej.

Czytaj też: Opaski telemedyczne dla ozdrowieńców. Dziś kończy się nabór wniosków dla POZ

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum