Opaski telemedyczne dla ozdrowieńców. Ruszył nabór POZ do pilotażu. W programie weźmie udział 1000 osób

Autor: oprac. JJ • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia25 lipca 2021 01:10

Placówki POZ mogą się już zgłaszać do programu pilotażowego wykorzystującego opaski telemedyczne do stałego monitoringu pacjentów w warunkach domowych, którzy przechorowali Covid-19.

Tysiąc opasek do telemonitoringu ozdrowieńców zostanie wykorzystanych w programie. Fot. Shutterstock
  • Nabór placówek POZ do pilotażu programu wykorzystujące opaski telemedyczne potrwa do 12 sierpnia
  • Tylko tysiąc pacjentów, którzy przechorowali Covid-19 będzie mogło wziąć udział w programie
  • Placówka POZ za każdy tydzień monitorowania pacjenta za pomocą opaski otrzyma 100 zł

 Jak w piątek przekazał resort zdrowia, placówki POZ mogą już od środy zgłaszać swoje kandydatury do wzięcia udziału w pilotażu a składać je będą mogły do 12 sierpnia.

Pilotaż obejmie tysiąc pełnoletnich pacjentów po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, którzy z tego powodu byli hospitalizowani lub u których w wyniku przeprowadzonej diagnostyki obrazowej stwierdzono zmiany w obrazie radiologicznym, świadczące o zakażeniu wirusowym.

Niestety wprowadzenie pilotażu, że zostało skonsultowane z organizacjami lekarzy rodzinnych ani nie przeprowadzono w tym zakresie konsultacji społecznych.

Wnioski można składać na POPI

Placówki POZ, które mają zawartą umowę z NFZ w zakresie świadczenia lekarza POZ i są zainteresowane udziałem w programie pilotażowym, powinny złożyć wniosek za pośrednictwem Platformy Obsługi Projektów Inwestycyjnych (POPI).

Nabór będzie prowadzony do wyczerpania puli tysiąca opasek przeznaczonych w ramach pilotażu. Ministerstwo Zdrowia przewiduje możliwość wyboru placówek z całego kraju przy uwzględnieniu kolejności zgłoszeń i pod warunkiem dostarczenia formularza zawierającego listę pacjentów spełniających kryteria programu.

100 zł za pacjenta na tydzień

Do działań finansowanych w ramach grantu należy prowadzenie monitoringu pacjentów używających opasek i wypełnienie ankiety za pośrednictwem platformy DOM. Za każdy tydzień monitoringu parametrów życiowych pacjenta placówka otrzyma 100 zł brutto.

Realizacja projektu potrwa trzy miesiące i zakończy się nie później niż 16 listopada br. Jego koszt to blisko 3,3 mln zł, z czego 1,5 mln to koszt zakupu opasek. Wprowadzenie nowej funkcjonalności na platformie do Domowej Opieki Medycznej wyniesie 0,5 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum