Olympus: sztuczna inteligencja i zarządzanie dużymi bazami danych to przyszłość medycyny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2019 09:09

Analiza Big Data i sztuczna inteligencja (AI) oraz poprawa przepływu informacji są przyszłością medycyny, a także szansą na szybsze i tańsze leczenie pacjentów - ocenił prezes Olympus Polska Tomasz Mrzygłód.

Olympus: sztuczna inteligencja i zarządzanie dużymi bazami danych to przyszłość medycyny
Fot. Fotolia

Olympus jako cała firma specjalizuje się w szeroko pojętych technologiach medycznych. Jeśli chodzi o biznes medyczny w szczególności kierunkujemy swoje działania w dwóch obszarach - wczesnej diagnostyce i minimalnie inwazyjnym leczeniu. W najbliższych latach spodziewamy się ich dynamicznego rozwoju - wyjaśnił Mrzygłód.

Jak podkreślił obie dziedziny są priorytetami w rozwijających się i rozwiniętych krajach świata, w tym również w Polsce. - Rozwój (tych dziedzin) będzie prowadzić m.in. do lepszych rezultatów leczenia, zmniejszenia dyskomfortu pacjenta, optymalizowania przebiegu pracy służby zdrowia i minimalizowania jego kosztów - zaznaczył prezes Olympus Polska.

Wczesna diagnostyka pozwala na wykrycie różnych chorób na etapie dającym pacjentom szansę na zakończone sukcesem leczenie i powrót do zdrowia. - Specjalizujemy się w m.in. diagnostyce raka jelita grubego, więc mamy w tym zakresie bardzo jednoznaczne statystyki. Dzięki wykryciu choroby we wczesnym stadium udaje się uratować ponad 90 proc. chorych - wskazał Mrzygłód. Dodał, że kluczowa jest tutaj również rola edukacji i tłumaczenia pacjentom, że zabiegi takie jak np. kolonoskopia nie muszą być bolesne i nie dają powodów do wstydu.

- Poza wczesną diagnostyką i działaniami edukacyjnymi podejmujemy również intensywne działania w dziedzinie leczenia minimalnie inwazyjnego z minimalną traumatyzacją, które podobnie jak wczesna diagnostyka daje chorym duże szanse na szybszy powrót do zdrowia - dodał.

Eksperci z dziedzin medycyny oraz technologii coraz częściej mówią o dużych zmianach nie tylko w procesach leczenia, ale również działania samych szpitali. Jak zaznaczył Mrzygłód, Olympus również dostrzega trend, który ma zmienić funkcjonowanie służby zdrowia w przyszłości.

- Skupiamy się nie tylko na rozwoju od strony sprzętowej, czyli jakości sprzętu i obrazowania. Jesteśmy również bardzo aktywni w dwóch obszarach, w których widzimy przyszłość medycyny: odpowiednim połączeniu rozwiązań informatycznych, zarządzania danymi i zarządzania przepływem informacji medycznych w szpitalu, na bloku operacyjnym i w gabinetach endoskopowych - podkreślił rozmówca.

Włączenie zarządzania dużymi bazami danych i sztucznej inteligencji w pomoc w diagnostyce i leczeniu minimalnie inwazyjnym Olympus wpisuje w swoją długoterminową strategię. Firma nie wyklucza również, że w przyszłości wiele z działań podejmowanych przez służbę zdrowia przeniesie się w miejsca zapewniające chorym jeszcze większy komfort.

- Przewidujemy, że coraz większa grupa zabiegów i badań diagnostycznych będzie przechodziła z miejsc takich jak szpital do najbliższych pacjentowi, w tym również do jego domu - zauważył prezes Olympus Polska.

Firma Olympus jest producentem precyzyjnych przyrządów optycznych i cyfrowych. Poza fotografią specjalizuje się również w rozwiązaniach dla przemysłu, nauk biologicznych i medycyny. Olympus Medical Systems pracuje nad technologiami i usługami dla otorynolaryngologii, gastroenterologii, chirurgii ogólnej, ginekologii, pulmonologii i urologii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum