Olsztyn: szpital miejski uruchomił aplikację wirtualnego spaceru po oddziałach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 stycznia 2015 11:55

Przyszli pacjenci i odwiedzający chorych w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie dzięki specjalnej aplikacji mogą odbyć wirtualny spacer po placówce - zajrzeć do sal operacyjnych, na oddziały, a nawet do kaplicy. Z aplikacji korzystają np. przyszłe mamy wybierające porodówkę.

Olsztyn: szpital miejski uruchomił aplikację wirtualnego spaceru po oddziałach

Po wpisaniu adresu placówki możliwy jest internetowy spacer, który zaczyna się na ulicy, tuż przed wejściem do szpitala. Następnie oglądający "wchodzi" przez izbę przyjęć do środka, a później ogląda konkretne odziały, sale chorych, gabinety zabiegowe, sale operacyjne i kaplicę.

Zastosowana technologia, w odróżnieniu od kamer obrotowych 360 st., umożliwia płynne, bezpośrednie poruszanie się w wirtualnej przestrzeni placówki.

Rzeczniczka szpitala Daria Rodziewicz podkreśliła, że stworzona dzięki unijnemu dofinansowaniu aplikacja ma pomóc przyszłym pacjentom, którzy - mając skierowanie na planowy zabieg czy operację - chcą się wcześniej zapoznać z warunkami pobytu i leczenia. Także odwiedzający chorych mogą sprawdzić jak bez błądzenia znaleźć właściwy oddział i dotrzeć do konkretnej sali.

Aplikacja może być pomocna także dla kobiet w ciąży, które wahają się w jakiej placówce chcą urodzić dziecko. - Oczywiście zachęcamy do tego, by panie osobiście przyszły do nas i zobaczyły oddział, ale mogą to także zrobić dzięki internetowi - podkreśliła Rodziewicz.

Wirtualny spacer po szpitalu to część unijnego projektu realizowanego przez placówkę. Ma on ułatwić pacjentom dostęp do usług medycznych oraz wdrożyć aplikacje ułatwiające leczenie.

W szpitalu wprowadzono już indywidualne karty dla białego personelu, służące do logowania. Wcześniej lekarz włączając komputer musiał zalogować się kolejno do komputera, do sieci i do aplikacji szpitala. Teraz wkładając do komputera indywidualną kartę ma dostęp do wszystkich danych.

Ponadto, jeśli lekarz opracowujący dokumentację pacjenta musi nagle przerwać pracę, bo np. jest wzywany na salę operacyjną albo izbę przyjęć, może zabrać kartę ze sobą. Po włożeniu jej do innego komputera, na innym oddziale szpitala, będzie miał dalej dostęp do danych tego pacjenta; tym samym będzie mógł przystąpić do dalszego opracowywania dokumentacji chorego, dokładnie od tego miejsca, gdzie skończył pracę w swoim komputerze.

Szpital wyposażony został także w mobilne monitory dotykowe, kamery i system transmisji danych, dzięki którym studenci medycyny będą mogli obserwować online w innych pomieszczeniach, np. sali konferencyjnej, operacje wykonywane na bloku operacyjnym i zadawać pytania wykonującym operacje lekarzom. Monitory posłużą też do konsultacji diagnostycznych na odległość pomiędzy lekarzami specjalistami.

Koszt projektu to 583 tys. zł, a unijne dofinansowanie wyniosło 495 tys. zł.

Jak wyjaśnił PAP informatyk szpitala Leszek Kubasik, prezentacja z której korzystają pacjenci jest możliwa dzięki połączeniu technologii Google Map oraz Google Street View.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum