Ograniczenia w wystawianiu e-recept. Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, co się zmieni
Recepty na leki psychotropowe i odurzające będą wystawiane tylko w formie elektronicznej, po osobistym zbadaniu pacjenta. Zdalnie natomiast tylko, jeśli od ostatniej stacjonarnej wizyty, nie upłynęło więcej niż 12 miesięcy. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wyjaśnił nowe zasady zlecania środków odurzających, psychotropowych lub prekursorów kategorii 1.

- - Wprowadzane rozwiązania muszą gwarantować pacjentom bezpieczny dostęp do świadczeń medycznych - tłumaczył w odpowiedzi na interpelację Waldemar Kraska
- Posłanka Agnieszka Pomaska chciała wiedzieć m.in., czy zmiany nie powinny mieć rangi ustawowej, jak ewentualnie MZ zamierza ograniczyć wystawianie zwolnień lekarskich oraz czy rozważa rozszerzenie dostępu lekarzy do historii recept, który obecnie funkcjonuje w przypadku pacjentów 75+
- Kraska przyznał, że medyk przed wystawieniem e-recepty na lek psychotropowy będzie musiał zweryfikować w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), jakie leki pacjent wcześniej stosował
Zmiany w receptach na leki psychotropowe
Ministerstwo Zdrowia, aby rozprawić się z masowym wystawianiem e-recept w sieci, zaostrzy zasady zlecania niektórych leków. Aktualnie procedowana jest zmiana rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 października 2019 r. w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje (Dz. U. z 2021 r. poz. 166).
Projekt dokumentu pojawił się 2 maja jako odpowiedź na "kupowanie" e-recept przez internet, które opisali kilka miesięcy temu dziennikarze "Dziennika Gazety Prawnej". Przywołali także dane, z których wynikało, że rekordzista w ciągu I kwartału 2022 roku wystawił ponad 5,3 tys. recept, co oznaczało, że musiałby wystawiać je co pięć minut.
- Wprowadzane rozwiązania muszą gwarantować pacjentom bezpieczny dostęp do świadczeń medycznych - tłumaczył w odpowiedzi na interpelację posłanki Koalicji Obywatelskiej Agnieszki Pomaskiej wiceminister Waldemar Kraska.
Posłanka chciała wiedzieć m.in., czy zmiany nie powinny mieć rangi ustawowej, jak ewentualnie MZ zamierza ograniczyć wystawianie zwolnień lekarskich oraz czy rozważa rozszerzenie dostępu lekarzy do historii recept, który obecnie funkcjonuje w przypadku pacjentów 75+.
Wiceminister wyjaśnił, jakie nowe zasady zlecania środków odurzających, psychotropowych lub prekursorów kategorii 1 przewiduje procedowana nowelizacja rozporządzenia MZ.
Takie ograniczenia wprowadzi MZ. Leki psychotropowe wyłącznie na e-receptę
Po pierwsze, recepty na ww. produkty lecznicze będą mogły być wystawiane wyłącznie w postaci elektronicznej. Po drugie, "wystawienie pacjentowi przez lekarza recepty na preparat zawierający środek odurzający grup I-N lub II-N, substancję psychotropową z grup II-P, III-P lub IV-P, lub prekursor kategorii 1, będzie możliwe po osobistym zbadaniu pacjenta oraz weryfikacji
ilości oraz rodzaju przepisanych pacjentowi leków zawierających ww. substancje pod względem bezpieczeństwa oraz konieczności ich stosowania, biorąc pod uwagę recepty wystawione oraz zrealizowane dla tego pacjenta".
- Możliwe jest wystawienie recepty za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności i jeżeli od ostatniego zbadania pacjenta, którego wynikiem było wystawienie recepty na preparat zawierający środek odurzający grup I-N lub II-N, substancję psychotropową z grup II-P, III-P lub IV-P, lub prekursor kategorii 1, upłynęło nie więcej niż 12 miesięcy - czytamy dalej.
Kraska wyjaśnił także, że wystawienie recepty w sytuacji stwierdzenia wcześniejszego przepisania pacjentowi innego preparatu zawierającego przedmiotowe substancje może nastąpić tylko pod warunkiem uznania przez lekarza konieczności jej wystawienia uzasadnionej stanem pacjenta, co powinno znaleźć swoje odzwierciedlenie w dokumentacji medycznej.
Warunek weryfikacji leków nie będzie dotyczył jedynie wystawiania recept pacjentowi, który nie aktywował Internetowego Konta Pacjenta, z uwagi na brak możliwości dokonania takiej weryfikacji w systemie P1 (chodzi o pacjentów, których dotyka „wykluczenie cyfrowe”).
Wiceminister przypomniał, że przepisywanie leków zawierających substancje objęte wyjątkową kontrolą nie może mieć charakteru komercyjnego. Poinformował również, że "w odniesieniu do wstawianych zwolnień lekarskich Ministerstwo Zdrowia nie podejmuje żadnych działań skutkujących wprowadzeniem zmian w funkcjonującym systemie".
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (1)