Od stycznia rejestry w formie elektronicznej

Autor: Gazeta Prawna, MS/Rynek Zdrowia • • 07 września 2011 13:32

W 2012 r. wszystkie dane umieszczone w rejestrach prowadzonych zarówno przez okręgowe rady lekarskie, jak i okręgowe rady pielęgniarek i położnych, a także wojewodów trafią do elektronicznego systemu informacji w ochronie zdrowia.

Od stycznia rejestry w formie elektronicznej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Trafią tu informacje dotyczące działalności prowadzonej przez personel medyczny oraz  zakłady opieki zdrowotnej mające siedziby na terenie poszczególnych województw.

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, dr Maciej Hamankiewicz, przyznał, że samorząd lekarski jest już po rozmowach z Ministerstwem Zdrowia i właśnie w tej chwili rozpoczynają się zmiany w tym kierunku. - Rejestr jest zadaniem zleconym izbie lekarskiej przez resort, dlatego też wszystkie uzgodnienia dotyczące zmian, muszą być przedyskutowane z ministerstwem - tłumaczy Hamankiewicz.
 
Uważa też, że wprowadzenie reorganizacji nie będzie się wiązało z dodatkowymi obciążeniami finansowymi dla lekarzy. 

W przypadku lekarzy, do elektronicznego systemu trafią dane, które obecnie i tak znajdują się w posiadaniu izb lekarskich, jak imię i nazwisko lekarza, numer prawa wykonywania zawodu lekarza, rodzaj działalności leczniczej oraz zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych. 
 
W rejestrze znajdzie się także adres miejsca, w którym udzielane są świadczenia przez danego lekarza, zostaną wymienione jego specjalizacje czy numer wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. 

Po 1 stycznia 2012 r. do rejestru trafią też dodatkowe dane m.in. dotyczące informacji o zawartej umowie ubezpieczeniowej od odpowiedzialności cywilnej czy informacje o szkodach powstałych np. w wyniku udzielania świadczeń zdrowotnych. 
 
Nowy system ma umożliwić bardziej kontrolowaną dystrybucję świadczeń medycznych i co za tym idzie, większe oszczędności. Zmiany w zarządzaniu ochroną zdrowia mają przełożyć się na wyższą jakość opieki medycznej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze