Od początku 2019 r. dokumentacja medyczna musi być prowadzona elektronicznie, ale...

www.rynekzdrowia.pl Autor: PTWP - RynekZdrowia.pl • Źródło: PAP, MAK/Rynek Zdrowia   • 31 grudnia 2018 17:21

Jak już informowaliśmy, od 1 stycznia 2019 r. zostanie wprowadzony obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej. Dotyczyć będzie m.in. karty informacyjnej leczenia szpitalnego - przypomina PAP.

Od początku 2019 r. dokumentacja medyczna musi być prowadzona elektronicznie, ale...
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej przewidują przepisy wydane na mocy ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia wskazywało w grudniowych komunikatach, że obowiązek obejmuje określone rodzaje dokumentacji, np. informację o rozpoznaniu choroby, problemu zdrowotnego lub urazu, wynikach przeprowadzonych badań, przyczynie odmowy przyjęcia do szpitala, udzielonych świadczeniach zdrowotnych oraz ewentualnych zaleceniach - w przypadku odmowy przyjęcia do szpitala. Obowiązek dotyczy także m.in. karty informacyjnej z leczenia szpitalnego.

Reguły tworzenia dokumentacji medycznej opisane są na stronach Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ). Zostały tam zamieszczone formaty i standardy wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej.

Przypomnijmy, że w poniedziałek (31 grudnia) weszły w życie przepisy rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Odraczają one prowadzenie w postaci elektronicznej:

• Historii choroby - w przypadku świadczeniodawcy wykonującego działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne
• Historii zdrowia i choroby - w przypadku świadczeniodawcy udzielającego ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych, z wyłączeniem świadczeniodawcy realizującego umowę w rodzaju podstawowa opieką zdrowotna, wykonującego działalność leczniczą w formie praktyki indywidualnej.

- Zmiana wynika z faktu, iż świadczeniodawcy nie są obecnie dostatecznie przygotowani do wypełnienia obowiązku prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej historii choroby oraz historii zdrowia i choroby - argumentowało Ministerstwo Zdrowia.

Czytaj także:  Jaki będzie 2019 rok w ochronie zdrowia: zapowiedzi, nowelizacje, pilotaże

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum