×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Od 22 listopada zmiany w logowaniu do aplikacji gabinet.gov.pl

Autorzy: PAP; oprac. JKB • Źródło: PAP18 listopada 2021 08:55Aktualizacja: 18 listopada 2021 09:25

Już od 22 listopada resort zdrowia wprowadzi dodatkowe zabezpieczenie logowania do aplikacji gabinet.gov.pl. Logowanie przez profil zaufany będzie wymagał kodu z SMS-a albo potwierdzenia przez bankowość elektroniczną.

Od 22 listopada zmiany w logowaniu do aplikacji gabinet.gov.pl
Zmiany w logowaniu do aplikacji od resortu zdrowia. Fot. Shutterstock
  • Zmiany w logowaniu do aplikacji mają zapobiec możliwemu wykradzeniu danych oraz pozwoli na zabezpieczenie kont użytkowników
  • Dwuetapowe logowanie zostanie wprowadzone oficjalnie 22 listopada. Będzie konieczny nie tylko login i hasło, ale też kod weryfikujący z SMS-a lub potwierdzenie z aplikacji bankowej
  • Do końca tego tygodnia użytkownicy mogą zalogować się do aplikacji gabinet.gov. jeszcze na dotychczasowych zasadach

Ważne zmiany w logowaniu do aplikacji

To m.in. pokłosie spraw związanych z wystawianiem Unijnych Certyfikatów COVID (UCC) osobom, które nie zostały zaszczepione. Część medyków, z których kont wystawione zostały certyfikaty twierdziła, że dane do logowania zostały im wykradzione.

- W ten sposób zwiększamy bezpieczeństwo i zapobiegamy nieautoryzowanym logowaniom, w przypadku gdyby osoba niepowołana przejęła login i hasło pracownika medycznego - podkreśla wiceminister zdrowia Anna Goławska, cytowana w komunikacie przekazanym PAP.

Dwuetapowe logowanie oznacza, że od 22 listopada do zalogowania nie wystarczy już tylko znajomość loginu i hasła, lecz także konieczne będzie wprowadzenie kodu wysłanego SMS-em na numer telefonu użytkownika lub potwierdzenie w aplikacji bankowej, w zależności od wybranej metody logowania.

Czytaj: Rewolucja w L4. Zwolnienie lekarskie weźmiemy na nową chorobę

Zmiany wchodzą w życie 22 listopada

Duża grupa użytkowników aplikacji świadomych zagrożeń w obszarze cyberbezpieczeństwa, samodzielnie wymusiła podawanie kodu z SMS przy logowaniu, zmieniając ustawienia własnego konta w profilu zaufanym. Zapowiadane zmiany nie będą niosły nowych obowiązków.

Do końca tego tygodnia użytkownicy mogą zalogować się do aplikacji gabinet.gov. na dotychczasowych zasadach. Do tego czasu użytkownicy mogą też samodzielnie ustawić dwustopniowe uwierzytelniane podczas logowania się, a od dnia 22 listopada będzie ono obowiązkowe dla wszystkich korzystających z aplikacji gabinet.gov.

Gabinet.gov to bezpłatna aplikacja, umożliwiająca wystawianie m.in. e-recept i e-skierowań oraz Unijnych Certyfikatów COVID. Logowanie do niej możliwe jest przy użyciu profilu zaufanego lub e-dowodu. 

Czytaj: ZUS na tropie zwolnień lekarskich. Sprawdzi, co robiłeś na L4 [NOWE METODY KONTROLI]

Masowo wzrośnie liczba zwolnień lekarskich. W rynek pracy uderzy wypalenie zawodowe

Niedzielski komentuje poselski projekt weryfikacji szczepień. Teraz ma zająć się nim Sejm

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum