Od 1 lipca pacjenci będą mieli problemy z uzyskaniem L4?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 23 marca 2018 09:09

Zdaniem Macieja Hamankiewicza, brak alternatywy dla e-zwolnień w tradycyjnej, papierowej formie spowoduje komplikacje dla wielu pacjentów, bo część lekarzy może zrezygnować z wystawiania L4 w formie elektronicznej. Medycy postulują przesunięcie terminu cyfryzacji dokumentu z 1 lipca na początek przyszłego roku.

Fot. archiwum

Do 1 lipca lekarze powinni wyposażyć swoje gabinety w odpowiedni sprzęt oraz aplikację pozwalającą łączyć się z platformą ZUS. Większość zwolnień wypisują lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) z których część nie inwestuje w oprogramowanie gabinetowe ze względu na zbliżającą się emeryturę. Jak wynika z danych Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL), osoby w wieku emerytalnym stanowią około 30 proc. wszystkich lekarzy POZ.

Jak informuje Katarzyna Strzałkowska, rzecznik NIL, spośród 12,1 tys. specjalistów medycyny rodzinnej wykonujących zawód 3015, czyli 25,8 proc., przekroczyło 60. rok życia. Podobnie jak 2674, czyli 36,16 proc. pediatrów wykonujących zawód (7394 wszystkich). Wielu z nich nigdy nie korzystało z cyfrowych systemów gabinetowych i po zmianie przepisów nie zacznie nagle wypisywać e-zwolnień.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Krzysztof Jakubiak tłumaczy, że informatyzacja zwolnień ma ograniczyć liczbę wyłudzonych świadczeń, które kosztują system wiele miliardów rocznie. Dodaje, że resort pracuje także nad zmianami w prawie, które jeszcze w tym roku umożliwią wypisywanie zwolnień asystentom lekarza.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum