ONZ nisko ocenia poziom e-administracji w Polsce

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2015 15:15

W ocenie ONZ poziom e-administracji w Polsce jest gorszy niż w Rosji, a nawet Kazachstanie. Jesteśmy tylko niewiele lepsi niż Andora, Czarnogóra, czy Kolumbia. Państwowe systemy informatyczne kosztowały już 2,9 miliarda złotych, a wciąż generują kolejne koszty - informuje Money.pl.

ONZ nisko ocenia poziom e-administracji w Polsce
Fot. Archiwum

Najtańsze są Elektroniczne Księgi Wieczyste, stworzone na polecenie Ministerstwa Sprawiedliwości, które kosztowały 5,5 miliona złotych, czyli blisko 200 razy mniej niż najdroższy w zestawieniu system ZUS.

Najdroższe są projekty Ministerstwa Zdrowia - eZdrowie (system jeszcze nie wystartował) oraz wspomniany już Kompleksowy System Informatyczny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak zastrzega w rozmowie z Money.pl Krzysztof Bąk, rzecznik resortu zdrowia, "program eZdrowie to nie jeden system, a kilka projektów realizowanych pod wspólnym logiem". Łączny budżet całego projektu to 712 milionów, przy czym do tej pory resort wydał na ten cel około 494 miliony złotych. Krzysztof Bąk wyjaśnia, że relizacja projektu przyniesie poprawę jakości obsługi pacjentów, wynikającą z lepszej dostępności informacji o stanie zdrowia chorych i ich danych medycznych.

Bardzo drogie w utrzymaniu są systemy obsługiwane przez ZUS, czyli Kompleksowy System Informatyczny i Platforma Usług Elektronicznych. W 2011 roku tylko na obsługę KSI zakład wydał 256 milionów złotych, jednak z każdym rokiem kwoty malały. W ubiegłym roku było to już "tylko" 134 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum