Nowość w ZIP: dane odbierze także pełnomocnik

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 06 lipca 2015 11:16

Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził 1 lipca możliwość odbioru danych dostępowych do Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP) przez pełnomocnika.

Nowość w ZIP: dane odbierze także pełnomocnik

Do tej pory, aby uzyskać dane dostępu do systemu ZIP konieczna była osobista wizyta w OW NFZ lub korzystanie z podpisu elektronicznego weryfikowanego kwalifikowanym certyfikatem. Teraz dane dostępowe odbioru odbierze pełnomocnik - informuje w komunikacie prasowym Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ.

To ważna informacja, szczególnie dla osób mających problem z poruszaniem się, czy obłożnie chorych. Warunkiem koniecznym jest przedstawienie podpisanego przez zainteresowaną uzyskaniem dostępu do ZIP osobę, pełnomocnictwa do założenia konta w jej imieniu.

Dane dostępowe do systemu ZIP tj. login i hasło będą wydawane w odrębnej, bezpiecznej kopercie. Po wydaniu danych dostępowych pełnomocnikowi, OW NFZ poinformuje o tym fakcie właściciela konta poprzez przesłanie listu poleconego za potwierdzeniem odbioru.

List zawierać będzie informacje, które podczas telefonicznego kontaktu z pracownikiem OW NFZ,  pozwolą na uzyskanie dodatkowych informacji lub podjęcie niezbędnych czynności na koncie ZIP przez właściciela konta.

Kontakt telefoniczny z OW NFZ umożliwi odwołanie pełnomocnictwa i/lub całkowite zablokowanie konta (unieważniając tym samym wydane dane dostępowe). Pacjent będzie miał również możliwość zablokowania pełnomocnika po zalogowaniu się do systemu.

Konto ZIP zostanie aktywowane po 30 dniach od daty wydania danych dostępowych pełnomocnikowi.

To nie jedyne, uruchomione ostatnio udogodnienie dla pacjentów. ZIP poinformuje również
o każdorazowej zmianie statusu ubezpieczenia. Użytkownik ZIP, któremu zmieni się status ubezpieczenia (na uprawnionego lub nieuprawnionego do świadczeń zdrowotnych w ramach NFZ) otrzyma indywidualny komunikat po zalogowaniu się do systemu ZIP.

Na życzenie użytkownika, system ZIP może wysłać na wskazany adres e-mail informację o oczekującym komunikacie. Komunikat o zmianie statusu ubezpieczenia wyświetli się tym użytkownikom, którzy w ustawieniach ZIP wyrazili zgodę na wysyłanie indywidualnych informacji.

Obecnie ZIP ma ponad milion użytkowników w całym kraju – najstarszy ma 99 lat, najmłodszy zaledwie kilka tygodni. Dane dostępu do systemu odebrało 1 092 319 osób w Polsce. Najliczniej z ZIP korzystają mieszkańcy Śląska, Mazowsza i Wielkopolski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum