Nie wiadomo kto stoi za atakiem hakerskim m.in. na szpitalne sieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 maja 2017 11:45

Władze Wielkiej Brytanii na razie nie wiedzą kto stoi za piątkowym atakiem cybernetycznym, którego skutki były odczuwalne na całym świecie - powiedziała w sobotę (13 maja) podczas wywiadu dla BBC szefowa brytyjskiego MSW Amber Rudd.

Nie wiadomo kto stoi za atakiem hakerskim m.in. na szpitalne sieci
Atakiem hakerskim zostało dotkniętych najmniej 40 organizacji regionalnych w ramach służby zdrowia, w tym szpitale w Londynie. Fot. Archiwum

- Nie jesteśmy w stanie wskazać, kto stoi za atakiem. Badamy sprawę - powiedziała radiu BBC.

Poinformowała, że brytyjskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa wraz z organami państwowej służby zdrowia (NHS) podjęły wysiłek, aby powstrzymać i ograniczyć skutki cyberataku. Służby prowadzą też śledztwo w tej sprawie - dodała. Ma ono wyjaśnić m.in. kto stał za działaniami hakerskimi.

Rudd zaznaczyła jednocześnie, że nie ma na razie żadnej wiedzy, aby za atakiem stały władze innego państwa.

Według danych z piątkowego wieczoru, co najmniej 40 organizacji regionalnych w ramach służby zdrowia, w tym szpitale w Londynie, zostało dotkniętych atakiem uniemożliwiającym korzystanie z sieci informatycznych i telefonicznych. Do ataku wykorzystano złośliwe oprogramowanie ransmoware, które żądało od zainfekowanych podmiotów okupu w wirtualnej walucie bitcoin o równowartości 300 dolarów w zamian za odblokowanie dostępu do sieci teleinformatycznych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum