×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Neumann: nie ma zagrożeń dla informatyzacji ochrony zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia28 listopada 2013 11:21

Nie zagrożeń dla realizacji projektów związanych z informatyzacją ochrony zdrowia - zapewnił w rozmowie z PAP wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Dodał, że w pierwszej połowie przyszłego roku powinny zakończyć się testy m.in. e-recept i e-konta pacjenta.

Neumann: nie ma zagrożeń dla informatyzacji ochrony zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Neumann przypomniał, że obecnie konsultowany jest projekt ustawy o informatyzacji: - Chcemy, żeby testy były prowadzone w oparciu o przepisy, które przygotujemy. Testowanie powinno potrwać około 2 miesięcy.



Wiceminister zdrowia podkreślił, że do końca sierpnia mają być dostarczone wszystkie produkty związane z informatyzacją m.in.: e-konto pacjenta, e-recepta, e-zwolnienie, e-skierowanie, e-zlecenie. Neumann dodał, że w przyszłym roku ma rozpocząć się proces wydawania kart specjalisty medycznego i kart pacjenta. Najpierw karty będą otrzymywać lekarze i pielęgniarki.

Po zakończeniu realizowanych obecnie projektów pacjenci zyskają możliwość zapisywania się na wizyty u lekarzy przez internet. Informacje o udzielonych i planowanych świadczeniach medycznych dostępne będą online. 



Dzięki realizacji projektu Platforma P1, dokumentacja medyczna będzie prowadzona w formie elektronicznej, utworzony zostanie moduł danych medycznych. Pacjenci otrzymają możliwość monitorowania statusu na liście osób oczekujących w kolejce do lekarza lub na badanie. Poradnie będą drogą elektroniczną przypominać o terminie wizyty. 



Pacjent będzie mógł w domu zalogować się i sprawdzić zalecania lekarskie z ostatniej wizyty. Informatyzacja umożliwi też rozwój tzw. telemedycyny. Będzie można skonsultować diagnozę przesyłając dane bez wizyty w gabinecie innego specjalisty. 



Elektroniczna karta ubezpieczenia zdrowotnego (KUZ) wraz z kartą specjalisty medycznego (KSM) umożliwi dostęp do danych o leczeniu pacjenta. Będzie ona elementem systemu "Rejestr Usług Medycznych II", dzięki któremu każdy pacjent będzie miał dostęp do historii udzielonych mu świadczeń medycznych. 



Dwa istotne z punktu widzenia pacjentów projekty zostały wdrożone już w tym roku: system Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) i Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP).

Jak informowały media, w ostatnich tygodniach agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali około 40 osób podejrzanych o korupcję podczas przetargów dotyczących projektów informatycznych. Zatrzymania mają związek ze śledztwem dotyczącym zamówień na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych realizowanych przez Centrum Projektów Informatycznych byłego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Niektóre z firm, jakie znalazły się w kręgu zainteresowania CBA, to te same, które biorą udział w zamówieniach na Elektroniczną Platformę Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych. Przeznaczono na nią 712 mln zł ze środków pochodzących głównie z Unii Europejskiej.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze