Na elektroniczne recepty i skierowania jeszcze poczekamy

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 18 czerwca 2014 10:36

Jak informowaliśmy w poniedziałek (16 czerwca) w portalu rynekzdrowia.pl, obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) zostanie wprowadzony dopiero za trzy lata, a nie - jak planowano - w tym roku. Do sprawy EDM wraca teraz Gazeta Wyborcza.

GW przypomina, że opóźnienia już rok temu przewidziała NIK w raporcie z kontroli w Centrum Systemów Informacyjnych w Ochronie Zdrowia (podległym resortowi zdrowia).

Na projekt - system informacji medycznej - wart 700 mln zł Centrum dostało z Unii Europejskiej aż 575 mln zł. Wyniki kontroli NIK były jednak miażdżące: na 30 osób zatrudnionych przy projekcie tylko siedem było informatykami.

Kontrola dotyczyła budowy systemu wymiany informacji medycznej opartego na platformach, na których miały być gromadzone i udostępniane wszystkie dane o naszym leczeniu pochodzące z EDM, a nadsyłane ze szpitali, przychodni czy zakładów diagnostycznych. Na podstawie tych danych miały powstać z czasem także bazy informacji o leczeniu konkretnych chorób, analizy potrzeb zdrowotnych pacjentów itp.

- EDM i e-zdrowie to odrębne projekty - wyjaśnił Wyborczej wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

Specjaliści przyznają, że formalnie EDM i e-zdrowie to rzeczywiście odrębne projekty, ale skoro w praktyce platforma e-zdrowie miała być przecież zasilana danymi z EDM, to w Brukseli może się to nie spodobać.

- Platforma budowana przez Centrum nie będzie bazą danych, a tylko przekaźnikiem w ich wymianie. Powstaje więc coś, co ma niewiele wspólnego z pierwotnym projektem. Nie jest wykluczone, że jak przyjrzą się temu unijni urzędnicy, to jednak zażądają od nas zwrotu pieniędzy - mówi GW proszący o anonimowość ekspert.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum