NIL: personel medyczny nie musi wypełniać danych fakultatywnych w rejestrze pacjentów z COVID-19

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2020 19:03

Departament Strategii i Analiz Ministerstwa Zdrowia odpowiedział na apel NIL o nowelizację rozporządzenia ws. Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19, tak aby wykonanie obowiązków związanych ze sprawozdawaniem danych do tego nowoutworzonego rejestru nie obciążało pracowników placówek medycznych.

Fot. archiwum

Jak wyjaśnia prezydium Naczelnej Izby Lekarskiej, apel podyktowany był tym, że minimalny zakres danych zgłaszanych do Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19 przez podmioty lecznicze wykonujące działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne obejmuje aż 20 rekordów dla każdego pacjenta, a dane do tego rejestru muszą być wprowadzane raz na dobę. Pełny zakres danych, które powinny być zgłaszane do Rejestru, obejmuje natomiast dodatkowe 19 pozycji.

Prezydium NRL podkreślało, że szpitale borykają się z wielkimi niedoborami kadrowymi, personelu medycznego z trudem wystarcza na realizację bieżących świadczeń zdrowotnych, oczekiwanie zatem dodatkowej pracy związanej z codziennym przygotowywaniem i wprowadzaniem danych do Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19 jest dużym obciążeniem.

Jak wyjaśnił Departament Strategii i Analiz MZ, Krajowy Rejestr Pacjentów z COVID-19 został podzielony na dwie części - obligatoryjną i fakultatywną, w celu zminimalizowania obciążania podmiotów leczniczych i nie ma obowiązku wypełnienia części fakultatywnej.

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia wypełnianie danych do Rejestru powinno być realizowane przez personel administracyjny szpitala, a nie personel medyczny.

Więcej: nil.org.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum