NFZ wydał 2,3 mln EKUZ w 2022 roku. Karta uprawnia do bezpłatnego leczenia za granicą

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP14 listopada 2022 07:21

1,75 mln egzemplarzy Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego w 2021 r. i niemal 2,3 mln w obecnym wydał Narodowy Fundusz Zdrowia. Karta jest dokumentem unijnym. Potwierdza prawo pacjenta do bezpłatnego leczenia w państwie UE lub EFTA.

NFZ wydał 2,3 mln EKUZ w 2022 roku. Karta uprawnia do bezpłatnego leczenia za granicą
NFZ wydał 2,3 mln EKUZ w 2022 roku. Karta uprawnia do bezpłatnego leczenia za granicą Fot. PTWP
  • Narodowy Fundusz Zdrowia w 2022 roku wydał już niemal 2,3 mln Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)
  • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia podstawową opiekę medyczną w krajach unijnych, a także w państwach EFTA takich, jak Islandia, Liechtenstein, Norwegia czy Szwajcaria
  • EKUZ działa wyłącznie w państwowych placówkach medycznych. Na podstawie EKUZ przysługują wszystkie świadczenia, które zostaną uznane przez lekarza za niezbędne z medycznego punktu widzenia

NFZ wydał 2,3 mln EKUZ w 2022 roku. Karta uprawnia do bezpłatnego leczenia za granicą

Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji Narodowego Funduszu Zdrowia Paweł Florek poinformował, że w 2021 r. NFZ wydał łącznie ponad 1,75 mln Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

- W tym roku - do początku listopada br. - wydaliśmy już niemal 2,3 mln - dodał. Najwięcej kart NFZ wydał w lipcu 2022 r. - prawie 472 tys.

Zgodnie z danymi NFZ Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia podstawową opiekę medyczną w krajach unijnych, a także w państwach EFTA takich, jak Islandia, Liechtenstein, Norwegia czy Szwajcaria.

Jeśli chodzi o Wielką Brytanię i Irlandię Północną, po brexicie osoby mające EKUZ nadal mogą na dotychczasowych zasadach korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej w czasie tymczasowego pobytu w Zjednoczonym Królestwie. Świadczenia zostaną im udzielone w razie nagłego zachorowania, wypadku, zaostrzenia objawów choroby przewlekłej itp.

Jak działa EKUZ?

Trzeba pamiętać, że EKUZ działa wyłącznie w państwowych placówkach medycznych. Na podstawie EKUZ przysługują wszystkie świadczenia, które zostaną uznane przez lekarza za niezbędne z medycznego punktu widzenia, w czasie pobytu w państwie członkowskim UE/EFTA. Posługując się EKUZ, można zatem skorzystać ze wszystkich świadczeń - jeśli lekarz orzeknie, że są one niezbędne.

Karta nie będzie jednak stanowiła dokumentu wystarczającego do uzyskania leczenia planowanego, a więc nie można posługiwać się EKUZ, kiedy leczenie jest celem wyjazdu poza granice państwa.

Świadczenia dostępne na kartę EKUZ najczęściej nie obejmują zatem kosztów akcji ratunkowych w krajach UE/EFTA. Dlatego, jeśli np. ktoś uprawia sporty wiążące się z ryzykiem wypadku - przed wyjazdem do danego kraju powinien sprawdzić zasady udzielania pomocy na kartę EKUZ i rozważyć dodatkowe ubezpieczenie komercyjne.

EKUZ nie obejmuje zwykle także kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem (jedyny wyjątek może stanowić przesłanka ekonomiczna, gdy dalsze koszty leczenia na kartę EKUZ w kraju pobytu są wyższe niż koszty transportu).

Wydanie karty EKUZ jest darmowe. Dokument jest ważny trzy lata, a dla dzieci i młodzieży do 18 lat i dla emerytów - przez pięć lat.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum