NFZ: weryfikacja informacji o lekach dla osób 75+ i kobiet w ciąży dostępna dla lekarzy

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 04 stycznia 2021 14:07

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że od 31 grudnia 2020 r. pracownicy medyczni mogą realizować obowiązek weryfikacji informacji o lekach, środkach spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobach medycznych przepisanych na recepcie w postaci elektronicznej świadczeniobiorcom, którzy ukończyli 75. rok życia oraz świadczeniobiorcom w okresie ciąży.

NFZ: weryfikacja informacji o lekach dla osób 75+ i kobiet w ciąży dostępna dla lekarzy

Jednocześnie płatnik podkreśla, że lekarze uzyskali dostępu do informacji o realizacji recepty (w postaci elektronicznej i papierowej), na której przepisano wspomniane produkty.

Fundusz wyjaśnia też, że te informacje udostępniane są pracownikom medycznym (lekarzom POZ, a za zgodą pacjenta wyrażoną przez Internetowe Konto Pacjenta - również specjalistom) w celu weryfikacji, przed wystawieniem recept dla powyższej kategorii świadczeniobiorców, jakie produkty są stosowane lub zalecane danemu pacjentowi, co ma znaczenie m.in. dla bezpieczeństwa i skuteczności leczenia pacjentów.

Oznacza to możliwość wystawiania recept na bezpłatne leki pacjentom, którzy ukończyli 75. rok życia i kobietom w okresie ciąży także przez pracowników w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz leczenia szpitalnego.

Więcej: nfz.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum