NFZ: świadczenia będą rozliczone z wykorzystaniem kodów autoryzacyjnych

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2013 15:31

Umożliwienie przez NFZ świadczeniodawcom uproszczonego rozliczenia styczniowych świadczeń nie zwalnia ich z dokonywania rzetelnych rozliczeń w późniejszych terminach. W kolejnych miesiącach świadczenia będą rozliczone z wykorzystaniem kodów autoryzacyjnych - przypomina Andrzej Troszyński, rzecznik NFZ.

NFZ: świadczenia będą rozliczone z wykorzystaniem kodów autoryzacyjnych

W przesłanym nam e-mailu Andrzej Troszyński wyjaśnia, że NFZ jest w stanie przyjmować nowe raporty z kodami autoryzacyjnymi wydanymi przez system eWUŚ, a systemy informatyczne OW NFZ są w pełni przygotowane do obsługi i rozliczania sprawozdanych świadczeń.

Jednakże z płynących do Funduszu sygnałów wynikało, że świadczeniodawcy mogli mieć problemy wynikające z niepoprawnego przygotowania systemów. Dlatego w czwartek (31 stycznia) Centrala NFZ zezwoliła świadczeniodawcom na rozliczenie świadczeń wykonanych w styczniu 2013 r. w trybie uproszczonym.

Ponadto rzecznik NFZ zwraca uwagę, że zablokowanie możliwości przekazywania danych do 31 stycznia nie powinno mieć wpływu na terminowe rozliczenie się z wykonanych świadczeń za styczeń, gdyż świadczeniodawcy mogą gromadzić dane na bieżąco, a ich przekazanie może nastąpić po 31 stycznia 2013 r. Zezwalają na to ogólne warunki umów, które stanowią, że dokumenty rozliczeniowe świadczeniodawca składa do OW NFZ do 10. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Jednocześnie NFZ przypomina, że kod autoryzacyjny z odpowiedzi potwierdzającej prawo do świadczeń, wygenerowanej przez system e-WUŚ, może zostać użyty przez świadczeniodawcę (w ramach wydanego przez OW NFZ kodu świadczeniodawcy) dla wszystkich świadczeń realizowanych w danym dniu przez tego świadczeniodawcę dla konkretnej osoby. W związku z tym nie ma potrzeby odpytywania systemu e-WUŚ kilkukrotnie o ubezpieczenie tejże osoby.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum