NFZ rozdaje pieniądze na cyberbezpieczeństwo. Dziś wchodzi nowe zarządzenie

Autor: oprac. JPP • Źródło: NFZ17 stycznia 2023 09:00

NFZ finansuje działania mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa teleinformatycznego w placówkach medycznych. W życie wchodzi nowe zarządzenie w tej sprawie.

NFZ rozdaje pieniądze na cyberbezpieczeństwo. Dziś wchodzi nowe zarządzenie
NFZ rozdaje pieniądze na cyberbezpieczeństwo dla szpitali. Dziś wchodzi nowe zarządzenie Fot. AdobeStock

 

Finansowanie z NFZ na cyberbezpieczeństwo dla szpitali. Dziś wchodzi nowe zarządzenie

16 stycznia opublikowano zarządzenie prezesa NFZ w sprawie finansowania działań w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa teleinformatycznego u świadczeniodawców. Dokument wchodzi w życie 17 stycznia.

Wprowadzone zarządzenie:

  • umożliwi nowym podmiotom podjęcie i realizację działań mających na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa teleinformatycznego u świadczeniodawców - na podstawie wniosku o zawarcie umowy na finansowanie złożonego w 2023 r.
  • przedłuża możliwość finansowania działań w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych świadczeniodawców - finansowanie obejmuje wydatki świadczeniodawców ponoszone od dnia 29 kwietnia 2022 r. do dnia 31 października 2023 r.-
  • umożliwia świadczeniodawcom dokończenie realizacji działań rozpoczętych na podstawie umowy zawartej w 2022 r. – w oparciu o umowę aktualizacyjną (umowa dodatkowa), która zostanie zawarta na podstawie wniosku aktualizacyjnego

Pieniądze z NFZ na cyberbezpieczeństwo mogą pozyskać podmioty prowadzące szpital albo szpitale i posiadające umowę lub umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawarte z Narodowym Funduszem Zdrowia w rodzaju: leczenie szpitalne, rehabilitacja lecznicza, opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień oraz lecznictwo uzdrowiskowe.

Finansowaniem mogą zostać objęte:

  • zakup lub rozwój systemu kopii zapasowych;
  • zakup lub rozwój systemów Firewall;
  • zakup lub rozwój systemu poczty elektronicznej wraz z systemem bezpieczeństwa;
  • zakup lub rozwój systemów opartych na rozwiązaniach co najmniej klasy Endpoint Detection and Response w architekturze serwera

Ponadto  finansowaniem może zostać objęte szkolenia w zakresie cyberbezpieczeństwa. Kwoty dofinansowania sięgają od kilkudziesięciu do nawet 900 tys. zł.

Pełna treść zarządzenia w sprawie finansowania działań w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa teleinformatycznego u świadczeniodawców jest dostępna na stronie NFZ.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum