NFZ pracuje nad przywróceniem systemu eWUŚ i przeprasza za utrudnienia

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia19 kwietnia 2021 16:23

Awaria systemu eWUŚ spowodowała, że placówki mają w poniedziałek problem ze sprawdzeniem, czy dany pacjent ma ubezpieczenie zdrowotne.

NFZ pracuje nad przywróceniem systemu eWUŚ i przeprasza za utrudnienia
Zdarza się, że system eWUŚ nie działa; FOT. PTWP
  • NFZ poinformował w poniedziałek, że intensywnie pracuje nad przywróceniem do pełnej funkcjonalności systemu eWUŚ
  • Dzisiejsza awaria eWUS-ia pokazuje, jak bardzo już do przywykliśmy do systemów e-zdrowia i jak ciężko bez nich funkcjonować
  • System eWUŚ został wdrożony w 2013 roku. Służy do natychmiastowego potwierdzania prawa pacjenta do leczenia w ramach NFZ

"Dzisiejsza awaria eWUS-ia, tak jak ostatnie awarie innych systemów e-zdrowia, pokazuje po pierwsze jak bardzo już do nich przywykliśmy i ciężko bez nich funkcjonować, a po drugie jak ważne jest aby cały czas inwestować w ich rozwój i stabilność działania" - napisał w poniedziałek na Twitterze Tomasz Zieliński, lekarz rodzinny i wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

NFZ przeprasza

"Intensywnie pracujemy nad przywróceniem systemu do pełnej funkcjonalności. Jak tylko eWUŚ wznowi pracę, poinformujemy o tym. Przepraszamy za utrudnienia" - poinformowała także na Twitterze Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia.

System Elektronicznej Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) umożliwia natychmiastowe potwierdzenie prawa pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Bieżąca werfyfikacja

Informacje dotyczące bieżącego stanu uprawnień pacjentów do leczenia w ramach NFZ aktualizowane codziennie według danych otrzymywanych m.in. z ZUS i KRUS i przedstawiają stan uprawnień pacjenta w dniu, w którym dokonano sprawdzenia.

Jeśli system działa sprawnie, wystarczy, że pacjent poda w rejestracji placówki swój numer PESEL i potwierdzi swoją tożsamość jednym z dokumentów: dowodem osobistym, paszportem albo prawem jazdy, a w przypadku dzieci objętych obowiązkiem szkolnym, do  ukończenia 18. roku życia - aktualną legitymacją szkolną.

System eWUŚ został wdrożony w 2013 roku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum