NFZ otworzył punkt obsługi klientów na Lotnisku Chopina. Od ręki można otrzymać kartę EKUZ

Autor: oprac. JKB • Źródło: NFZ, Rynek Zdrowia22 grudnia 2022 07:00

Jak wynika ze statystyk, w grudniu ze stołecznego portu codziennie korzysta około 40 tys. pasażerów, natomiast w okresie ferii jest to o kilkanaście tysięcy osób więcej. To jeden z powodów, dla których NFZ otworzył punkt obsługi klienta na Lotnisku Chopina.

NFZ otworzył punkt obsługi klientów na Lotnisku Chopina. Od ręki można otrzymać kartę EKUZ
Konferencji prasowej dot. uruchomienia przez NFZ punktu obsługi klientów na Lotnisku Chopina w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
 • Narodowy Fundusz Zdrowia otworzył punkt obsługi klientów na Lotnisku Chopina w Warszawie
 • Na miejscu można bezpłatnie otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)
 • Karta EKUZ ułatwia korzystanie z opieki medycznej w państwach Unii Europejskiej, EFTA i Wielkiej Brytanii
 • Dzięki tej karcie podróżni wyjeżdżający m.in. do państw Unii Europejskiej, otrzymają niezbędną pomoc medyczną dokładnie na takich samych zasadach, jak obywatele państwa, do którego wylatują
 • Otwarcie punktu NFZ dla lotniska oznacza wprowadzenie dodatkowego udogodnienia dla pasażerów

Nowy punkt obsługi NFZ dla pasażerów

Przed nami Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok, niedługo później również czas wyjazdów na ferie zimowe. Wyjazdy na zimowy urlop to okres wzmożonego ruchu podróżnych na Lotnisku Chopina w Warszawie. W grudniu ze stołecznego portu codziennie korzysta około 40 tys. pasażerów. W okresie ferii jest to o kilkanaście tysięcy osób więcej.

Z tych powodów Narodowy Fundusz Zdrowia otworzył na Lotnisku Chopina punkt obsługi klientów, w którym bezpłatnie, w ciągu kilku minut, po potwierdzeniu uprawnień, można otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. W punkcie można również uzyskać informacje o zasadach leczenia w państwie, do którego podróżujemy.

– Uruchomienie punktu obsługi klientów na Lotnisku Chopina jest kolejnym krokiem w realizacji strategii rozwoju NFZ. Konsekwentnie dążymy do bycia jak najbliżej naszych klientów. Mamy już sieć stacjonarnych punktów obsługi w oddziałach i delegaturach NFZ. Teraz otwieramy się na nowe możliwości dotarcia do klientów, stąd powstał punkt obsługi na lotnisku w Warszawie. Dla podróżnych oznacza to m.in. możliwość wyrobienia karty EKUZ tuż przed wylotem, w ostatniej chwili. Dzięki tej karcie podróżni mogą czuć się bezpieczniej, ponieważ ułatwia ona korzystanie z publicznego systemu ochrony zdrowia w całej Unii Europejskiej, państwach EFTA i Wielkiej Brytanii – podkreśla Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

– Podróżni na lotnisku mają zwykle mało czasu. W pośpiechu zapominają często o ważnych rzeczach, takich jak na przykład Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która pozwala korzystać z opieki medycznej między innymi w państwach Unii Europejskiej. Dlatego wraz z Narodowym Funduszem Zdrowia uruchamiamy na Lotnisku Chopina specjalny punkt, w którym taką kartę będzie można szybko wyrobić – mówi Stanisław Wojtera, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”.

Gdzie znajduje się punkt obsługi klientów NFZ na Lotnisku Chopina?

Punkt obsługi klientów NFZ mieści się w hali odlotów, w górnej części, niedaleko wejścia C, przy strefie kontroli bezpieczeństwa.

Punkt jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00.

Po kartę EKUZ, profil zaufany i zdrową dietę od NFZ

W punkcie NFZ na lotnisku Chopina można przede wszystkim otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Bezpłatnie, w ciągu kilku minut. Wystarczy wypełnić krótki i prosty formularz, następnie karta jest drukowana i wydawana od razu na miejscu.

Oprócz wydania karty EKUZ, doradcy NFZ:

 • potwierdzą profil zaufany, czyli elektroniczną tożsamość, który umożliwia załatwienie wielu spraw urzędowych bez wychodzenia z domu
 • pomogą w wypełnieniu ankiety w programie Profilaktyka 40 Plus
 • zachęcą do trwałej zmiany nawyków żywieniowych dzięki portalowi Diety NFZ
 • podpowiedzą, z których programów profilaktycznych finansowanych przez NFZ można skorzystać.

Co to jest EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest unijnym dokumentem, który potwierdza prawo do świadczeń medycznych. EKUZ jest honorowana w państwach członkowskich Unii Europejskiej, EFTA (Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii) i w Wielkiej Brytanii. W razie nagłej choroby lub wypadku EKUZ uprawnia do skorzystania z pomocy lekarza, lub hospitalizacji za granicą.

Podróżujący, który ma EKUZ, skorzysta z pomocy medycznej na identycznych prawach, które obowiązują osoby ubezpieczone w państwie, do którego wyjeżdża.

Dzięki karcie EKUZ mamy prawo do leczenia:

 • niezbędnego i nieplanowanego,
 • w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa,
 • na takich samych zasadach jak obywatele danego państwa.

Jak długo EKUZ jest ważna i ile kosztuje?

 • Osobom zatrudnionym albo prowadzącym działalność gospodarczą Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest wydawana na 3 lata.
 • Dzieci i młodzież, którym przysługuje EKUZ, otrzymają kartę ważną do ukończenia 18. roku życia.
 • EKUZ dla emerytów, którzy ukończyli 60 lat – w przypadku kobiet lub 65 lat – w przypadku mężczyzn, będzie ważna 20 lat.

W tym roku Narodowy Fundusz Zdrowia wydał łącznie już blisko 2,5 mln kart EKUZ.
Najchętniej występują po nie mieszkańcy Mazowsza – ponad 350 tys. wydanych kart w 2022 roku Wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  Najnowsze